Třídní hodina „dělat dobro“. Třídní hodina „dělat dobro“ Otázky k diskuzi ve skupinách

Hodina ve třídě

Téma: „Srdce budou otevřeny navždy »

cíle: formovat mravní vlastnosti, rozvíjet u dětí smysl pro kamarádství, vzájemnou pomoc; pokračovat v představování konceptu charity, ukazovat její roli v historii i moderní společnosti; probuditu dětí touha poskytnout veškerou možnou pomoc potřebným.

Věk studentů: 2. třída, 8 let

Míra zapojení do charity: slyšeli o charitě a zúčastnili se

Vybavení skříně: plátno, počítač, elektronická prezentace, kresba světlých a černých srdcí, listy papíru A-4 dle počtu žáků, jednoduché tužky, pera, nůžky, kartičky se zadáním pro skupinovou práci.

Hodinový scénář

1. Organizační moment .

Kluci, řekněte mi, co může být měkčího než polštář? (odpovědi studentů)

To jsou naše ruce, dlaně.

2. Motivace

Dlaň, ruka, dlaň – tak se za starých časů říkalo vnitřku ruky. S dlaní je spojeno mnoho přísloví a rčení.

"Dlaň je lehká - přátelství je silné." jak tomu rozumíš? (odpovědi studentů)

Co tedy naše ruce dokážou? (odpovědi studentů)

Naše ruce jsou součástí divoké zvěře, což znamená, že naše ruce mohou sázet květiny, krmit zvířata.

snímek 2

Ruský spisovatel Lev Kassil řekl: „Každý umí, každý ví jak, lidské ruce zvládnou všechno. Jen je třeba je navyknout na dobrý skutek, aby si člověk vážil práce svých rukou i práce druhého člověka.

3. Stanovení cíle

O čem se bude diskutovat, nyní zjistíte pomocí nápovědy.

2 studenti čtou báseň

jsi dobrý! Jsem dobrý!

Dobrá je celá naše Země!

Dobrá je dovolená v rodině,

Dobrá je píseň potoka na jaře,

Dobré jsou radosti moře a smích,

Vítání je krásné jako léto!

Když jsou máma a táta poblíž - Vítejte!

A lidé se chodí usmívat do metra

Obecně platí, že dobré je něco takového,

Co se někdy nedá vysvětlit!

Tak co, uhodli jste, o čem bude naše lekce? (odpovědi dětí)

Dnes si povíme, co dobrého dokážou naše ruce.

4. Hlavní tělo

Poslechněte si úryvek z básně „Žebrák“ od ruského básníka Jakova Polonského.

Znal jsem žebráka: jako stín,

Ráno to bývalo celý den

Stařec se toulal pod okny

A prosil o almužnu;

Ale všechno, co jsem za den nasbíral,

Dříve se rozdávalo v noci

Nemocní, zmrzačení a slepí,

Stejně chudý jako on sám.

Kluci, co můžete říct o tomto muži?

Jaká lidská vlastnost je tomuto starému muži vlastní?

(laskavost, vstřícnost, milosrdenství, nezaujatost, dobročinnost).

(Slova jsou zavěšena na jasném srdci)

snímek 3

A nyní si poslechněte další úryvek z básně velkého ruského básníka Michaila Lermontova se stejným názvem „Žebrák“.

U bran svatého kláštera

Prosba o almužnu stála

Chudák je zvadlý, trochu živý

Od hladu, žízně a utrpení.

Požádal jen o kousek chleba,

A pohled ukázal živoucí muka,

A někdo položil kámen

V jeho natažené ruce

Jaké pocity tato báseň vyvolává?

(Lhostejnost, krutost, hněv, podvod, chamtivost, bezcitnost duše)

Slova jsou zavěšena v černém srdci.

Bohužel i takoví jsou, ale naším úkolem je být jiní. Ale co tyto neřesti, pokud existují? (odpovědi dětí)

Ano, je třeba je zničit, bojovat proti nim.

Kluci, přerušme tato slova a zahoďme je. Nemají v našich životech místo.

Populární moudrost říká: "Nejhorší věc, mít příležitost, je nechtít dělat dobro někomu, kdo to potřebuje."

Za starých časů se dobré skutky nazývaly „dobré“, odtud pochází nové slovo „charita“.

V naší Doněcké lidové republice znovu ožívají takové zapomenuté pojmy jako „laskavost“, „milosrdenství“, „charita“.

Kolik z vás ví, co je to charita? (odpovědi dětí)

snímek 4

Charita- to jsou činy a činy směřující k veřejnému blahu, jen tak.

A kdo může být dobrodincem? (odpovědi dětí)

Mnoho organizací i jednotlivých občanů koná skutky milosrdenství vůči dětem z dětských domovů, lidem se zdravotním postižením a seniorům. Připomeňme si, co se v naší republice udělalo:snímek 5

rampy byly instalovány v blízkosti obchodů, lékáren a různých organizací.

jsou pořádány různé výlety, dovolené, setkání apod. pro handicapované, děti z dětských domovů.

Na pomoc nemocným lidem se pořádá sbírka. Starší i mladí darují peníze, jak mohou. A mnoho lidí již dostalo lékařskou pomoc.

Kdy lidé začali dělat charitu? (odpovědi dětí)

5. Příběh o roli charity v historii a moderní společnosti

Charitativní činnost má dlouhou historii:

Velkokníže Jaroslav Vladimirovič založil na vlastní náklady školu pro sirotky.snímek 6

Car Ivan Hrozný vydal zákony na pomoc potřebným.Snímek 7

Petr I. věnoval velkou pozornost uspořádání nemocnic a krytů.Snímek 8

Císařovna Kateřina II podporovala soukromou charitu.Snímek 9

V 19. století byl v zemi zaveden titul „Čestný dobrodinec“.

Možná znáte konkrétní lidi, kteří se nyní věnují charitě? (odpovědi dětí)

Nyní existuje mnoho organizací, jednotlivců, kteří dělají dobré skutky, aby pomohli lidem na Donbasu v tak hrozné době pro nás, například:Snímek 10

Veřejná organizace „United Donbass Fund“ zaplatila v létě 2017 40 000 rublů. rodina z našeho města, která se ocitla v těžké životní situaci - dvě děti najednou jsou nemocné s těžkou formou dětské mozkové obrny. Asistence je určena pro pooperační rehabilitaci dětí.

Fair Help Foundation doktora Lizy. Za dva roky tento fond zachránil životy více než 500 dětem, které trpěly různými vážnými nemocemi.

A takových fondů je spousta. Ruská federace nám poskytuje obrovskou podporu.

Dospělí pracují, mohou pomoci penězi. Vy ale nevyděláváte, jak můžete pomoci druhým? (studentské úvahy)

(Například školka. Sbírejte knížky, dávejte dětem hračky, pomáhejte odklízet sníh na hřišti, zametat cestičky, ukazovat scénu dětem ze školky, vyrábět a věšet krmítka pro ptáčky...)

A hlavně musíme pamatovat na to, že dobročinnost je neustálá pomoc, nikoli jednorázová pomoc podle nálady. V každém z vás je malá částečka laskavosti, jako malé slunce. Laskavý je ten, kdo má lidi rád, pomáhá jim, s takovým je všude dobře. Dobrý člověk má rád přírodu. Láska laskavého člověka, jeho pomoc hřeje jako jemné jarní slunce.

6. Práce ve skupinách s díly, které vykazují dobré úmysly .

Skupina 1: pohádka "Husy-labutě" Jaké dobré skutky udělala dívka, hrdinka pohádky? (odpovědi studentů).

Skupina 2: pohádka "Slepice Ryaba" Jaký dobrý skutek slepice udělala? (odpověď: slepice snesla zlaté vejce, aby dědeček s babičkou neplakali)

Skupina 3: Příběh L. N. Tolstého „Starý dědeček a vnučky“ co učí? (péče a úcta ke starým lidem).

7. Praktická práce.

Vezměte kus papíru, položte na něj dlaň a zakroužkujte ho tužkou. Napište, jaké dobré skutky jste udělali, a pokud jste to ještě neudělali, o jakých dobrých skutcích sníte. Poslechněte si odpovědi několika studentů. Poté jsou všechny dlaně připevněny k desce kolem světelného srdce.

Studenti vytvoří kruh s rukama nahoře.

Slunce bude vždy na vašich rukou, dobro a láska ke světu kolem nás bude vždy vládnout - vždyť to nám teď tolik chybí! Uvolněte ruce, spojte ruce a dejte si navzájem teplo svých rukou a úsměv.

8. Závěrečná část .

Chtěl bych naši lekci zakončit slovy z básně S. Ya. Marshaka

května každý den a každou hodinu

Dostanete nový.

Ať je vaše mysl dobrá

A srdce bude chytré.

9. Shrnutí .

Kluci, naše lekce se blíží ke konci. O čem tě donutil přemýšlet?

Kluci, řekněte si navzájem více dobrých, laskavých slov. Díky tomu se budete sami cítit lépe.

Vaše motto budiž: "Naše ruce dělají dobro."snímek 11

A ať se vám píseň „Kráčíme cestou dobra“ stane společníkem dobrého skutku, textem. Y. Entina, hudba. M. Minková.

(Písňové vystoupení dětí)snímek 12























Zpět dopředu

Pozornost! Náhled snímku slouží pouze pro informační účely a nemusí představovat celý rozsah prezentace. Pokud vás tato práce zaujala, stáhněte si prosím plnou verzi.

cíle:

  • Výchova u dětí lidskosti, milosrdenství, schopnost přijít na pomoc potřebným, touha být v životě ušlechtilý.
  • Podporovat asimilaci pojmů: „laskavost“, „citlivost“, „milosrdenství“, „lidskost“, jakož i rozvoj morálního sebepoznání.

úkoly:

  • Pomozte studentům pochopit význam pojmu „milosrdenství“.
  • Přispívat k rozvoji mravních kvalit žáků.
  • Naučit dovednosti týmové práce a schopnost pracovat v týmu.

Použité metody: metodika využívání informačních technologií mimo vyučování.

Technika Klíčová slova: technologie problémového učení, informační technologie, skupinové technologie.

Zařízení: počítač, výkladové slovníky ruského jazyka (S.I. Ozhegova), fixy, pera a prázdné listy papíru.

Přípravná fáze:

1. Třída je rozdělena do 3 skupin, každá skupina má na stole fixy, propisky a prázdné listy papíru, výkladové slovníky.

2. Na interaktivní tabuli je obrázek s nápisem „Dobro“.

3. Výstava fotografií „Naše dobré skutky“ na stánku.

Učitel. Dobré odpoledne kluci! Jak úžasné, že člověk nežije na světě sám. Každý by to měl pochopit a cítit. Doporučuji vám zhlédnout video a poslechnout si píseň „Do Good“.

Děti! Jakých vlastností si na lidech nejvíce ceníš? Diskutujte o tom ve svých skupinách a udělejte si seznam vlastností. (Práce ve skupinách).

Děti čtou své seznamy kladných vlastností. Mezi odpověďmi studentů převažují vlastnosti: laskavost, péče, pomoc, lidskost atd.

Nyní si přečteme přísloví na snímku.

Snímek 6. Přísloví o laskavosti na interaktivní tabuli:

1) Člověka nedělá krásným oblečení, ale jeho dobré skutky.

2) Pospěš si pro dobrý skutek a špatný přijde časem.

3) Zlý pláče závistí a dobrý radostí.

4) Laskavá slova jsou cennější než bohatství.

5) Kdo koná dobro, tomu Bůh odplatí.

6) Ten, kdo zažil zlo, zná nejlépe cenu dobra.

Co nás učí? (laskavost, péče,)

Nyní vám přečtu příběh a vy pozorně poslouchejte a hádejte, jaké je téma dnešní vyučovací hodiny.

„Tento dům se nachází na okraji města v řídce osídlené oblasti. Žijí tam staří lidé, kteří přišli z různých koutů naší země. A důvody, proč sem přišli, jsou samozřejmě také úplně jiné: někteří nikdy neměli děti, a proto zde po zestárnutí našli útočiště, jiní nenašli místo v rodinách svých vlastních dětí, další nenašli společný jazyk se svými snachami nebo vnoučaty, čtvrtý ... Nicméně stojí za to projít všechny existující důvody. Je nadmíru jasné, jako slunečný den, že před dobrým životem tady nikdo neutekl.

Najít tento pečovatelský dům není tak těžké. Od autobusové zastávky k ní vede úzká cestička, po ní asi dvě stě metrů narazíte do dveří šedé dvoupatrové budovy. Jeho okna jsou zatemněná, takže se zdá, že z domu fouká jakýsi chlad. Neroste kolem něj jediný strom, ani jeden keř, dokonce ani záhony. Na dvoře (dá-li se nazvat prostor před domem, kde není plot) se ráno a večer procházejí tři nebo čtyři páry starých lidí a o něčem si mezi sebou povídají. Toulaví psi je občas následují v naději, že dostanou něco k snědku, ale brzy zaostávají.

Staří lidé však neubližují a věnují se jim, psi prostě utíkají dál po ulici, hledají přívětivější místo.

Oblíbeným místem starých lidí ve dvoře je právě místo, kde se asfaltová cesta spojuje s cestou vedoucí od autobusové zastávky. Budou sedět na nahrubo otesaných lavičkách a dlouho sedět a zamyšleně upřít oči na silnici, po které projíždějí autobusy a auta. Zoufale na někoho čekají, ale je tu málo lidí. Kdysi jejich příbuzní, alespoň občas, navštěvují své rodiče, babičky, kamarády... A pokud sem někdo zavítá, tak jen proto, aby nechal dalšího starého člověka v péči ošetřovatelek a jejich milenek tohoto domu.

Zde se na cestě objevila mladá žena, která vedla za paži starou ženu s velkým balíkem v rukou. Této ženě je 25-30 let, celá plná zdraví a neunavitelné energie, takže s ní stařenka jen stěží drží krok.

Naznačila: "Dcero, nemůže to být tišší, těžko se mi dýchá" - Ale v odpověď zaslechla výkřik, který nevzbudil žádné námitky:

V šest hodin večer musím být doma! Jeden z Aljošiných přátel má dnes narozeniny.

Stará žena si uvědomila, že další rozhovor je zbytečný, a tak se ze všech sil snažila držet krok s mladou ženou.

Žena vystoupila na verandu domu, nějak se rozjasnila a s úlevou si povzdechla a hlasitě řekla: „Díky bohu, konečně jsme se tam dostali! Pravda, v okolí nebyl nikdo, kdo by mohl sdílet její radost. Po poučení stařeně: "Zůstaň tady a já se podívám, jestli je tu ředitel," otevřela dokořán hlavní dveře a spěchala dovnitř budovy. Než si však stařenka sundala vybledlý šátek, dokonce si uhladila vlasy, které se ztratily, zaslechla radostný hlas:

Pojď, babičko, jdeme! Ředitel doma. Ale někde ve spěchu, takže se k němu musíte rychle dostat.

Stará žena spěšně vzala těžký balík do rukou a následovala ženu.

Potkal je šedovlasý, nevysoký, podsaditý, přívětivý muž, asi padesátiletý.

Pojďte dál, prosím, posaďte se, - řekl a vstal ze svého, - Jsem majitelem tohoto domu. kdo budeš?

Žena vytáhla z kabelky balík, nedbale zabalený do novin, a položila ho na stůl před ředitele:

Tady, čtěte. Zde by mimochodem mělo být vše napsáno.

Ředitel, aniž by odpověděl, vzal brýle ze stolu, vytáhl z kapsy saka kapesník a pomalu, opatrně otřel čočky brýlí. Potom rozvázal stuhu na svazku a rozložil dokumenty, které tam byly, aniž by zvedl oči, a zeptal se:

Khanume, a kdo jsi ty Marfuga ebi?

Jak je to od koho? Dcera, samozřejmě.

dcera? Promiňte, je to vaše rodná matka?

Ano, - odpověděla žena, vůbec se neostýchala, a obratem se zeptala: - Je něco v nepořádku s dokumenty? V sociálce jsem byl ujištěn, že „všechno je v pořádku“.

Samozřejmě, že „všechno je v pořádku,“ řekl režisér poloironicky a pohlédl na ženu, „jen jedno mi není jasné: na jak dlouho, jak dlouho u nás necháváte svou matku?

A žena měla na tuto otázku rychlou odpověď:

Nejde o mě. Chtěla tu být.

Ano, ano, - podporoval její matku, - sám jsem o to požádal. Chtěl jsem žít svobodněji. Dokud mi to dovolíte, budu žít tak dlouho, jak budu moci.

Žena, potěšená podporou své matky, jako by se vzchopila a dodala:

Kolikrát jsme ji s Aljošou přesvědčovali, aby zůstala. Nesouhlasí s žádným. Odpočívala sama jako vesnický býk. A všechno je tady!...

Teď je mi všechno jasné, - řekl ředitel, těžce si povzdechl a znovu vstal. - Teď můžeš, khanum, bezpečně odejít a ty, babičko, chvíli počkejte ...

Když žena, aniž by se rozloučila, opustila místnost, ředitel přistoupil ke staré ženě a zeptal se přímo:

Řekni mi upřímně, přišel jsi sem z vlastní vůle?

Ale kde se bere taková touha, synu! odpověděla třesoucím se hlasem. – Po smrti mého manžela se dcera s manželem nastěhovali ke mně. Od toho dne jsem nikdy nepoznal mír. Už jsem nemohl snášet urážky a požádal jsem, aby mě ve stáří vzali k vám. Takže neobviňujte starou ženu. (Vil Kazykhanov)

Otázky k diskuzi ve skupinách:

Co myslíte: co tato stará žena nemohla vydržet? Co dopekla její vlastní dcera?

Urážky proti vám, neúcta, bezcitnost, bezcitnost a tak dále.

Jak to všechno stručně nazvat?

Bezohlednost, krutost atd.

Co si myslíte: kdo dnes tvoří většinu těch, kteří žijí vedle nás? Více laskaví nebo krutí lidé?

Samozřejmě milosrdný, dobrotivý, laskavý atd.

Takže, o čem budeme mluvit v dnešní lekci?

O milosrdenství, dobré vůli v lidech.

Téma naší vyučovací hodiny je „Milosrdenství je zrcadlem lidské duše“.

Učitel Otázka: Co je milosrdenství? Co znamená "milost"? (odpovědi dětí)

Sergej Ozhegov dal tomuto slovu následující definici: „Milosrdenství je ochota někomu pomoci, někomu odpustit, filantropie.

(definice na interaktivní tabuli je velkým písmem)

Učitel: Dejte slova blízká významu slova „milosrdenství“ (například: citlivý, vnímavý, pozorný). K tomuto výčtu dodejme méně obvyklá slova – soucit, respekt, filantropie, lidskost, altruismus. Můžete nakreslit takový diagram.

Máte před sebou výkladové slovníky, definice těchto slov musíte najít pomocí slovníků. (Práce ve skupinách.)

Odpovědi skupiny 1: (každá definice na interaktivní tabuli)

SOUcit - soucit, soucit, způsobený něčím neštěstím, smutkem.

LASKAVOST - vstřícnost, upřímná dispozice k lidem, touha dělat dobro druhým.

Odpovědi skupiny 2:

RESPECT - respektující postoj založený na uznání něčích zásluh.

LIDSTVO - filantropie, úcta k lidem, k lidské důstojnosti, citlivý, laskavý, vstřícný přístup k lidem.

Odpovědi skupiny 3:

LIDSTVÍ - láska k lidem, lidskost.

Altruismus je nesobecký zájem o blaho druhých.

Učitel: Výborně chlapci! Odvedli dobrou práci. Po dokončení tohoto úkolu jste si uvědomili, že slova ze schématu jsou vzájemně propojena.

A nyní dávám každé skupině karty s prohlášeními o milosrdenství a každá skupina by se měla vyjádřit k obdrženému prohlášení.

(Každý výrok se postupně zobrazuje na interaktivní tabuli.)

Karta 1. Všichni se od přírody probouzíme k milosrdenství a žádná jiná taková dobrá vlastnost v naší povaze není. Milosrdenství pochází z lásky. Nemáme-li milosrdenství a soucit, nemáme nic (sv. Jan Zlatoústý).

karta 2. Mercy je molo pro potřebné a molo přijímá všechny trosečníky a zachraňuje před nebezpečími, ať už jsou zlí nebo hodní (Metropolitní Filaret).

Děti komentují výroky.

karta 3. Milosrdenství je láska, která nevyžaduje reciprocitu, je možná pro všechny lidi, v tom je její bohatství a síla (N. Berďajev).

Děti komentují výroky.

Učitel: Skvěle kluci! Děkuji!

A nyní se pokusme porozumět tomu, v čem spočívá milosrdenství, luštěním křížovky.

1. Skupina příbuzných žijících společně.

2. To nejcennější, co člověk má.

3. Nezištná, upřímná náklonnost.

4. Projevování pozornosti bližnímu.

5. Pocit odpovědnosti za své chování k druhým lidem.

6. Uctivý přístup založený na uznání něčích zásluh.

7. Lítost, soucit, způsobený neštěstím druhého člověka.

8. Vstřícnost, upřímný přístup k lidem, touha dělat dobro druhým.

9. Víra v upřímnost a dobrou víru někoho.

10. Stanoviště všech těchto pocitů.

Učitel: Výborně!

A nyní vás vyzývám, abyste barevně vyjádřili svůj postoj k pojmu „milosrdenství“.

(Děti ve skupinách diskutují o barvě „milosrdenství“ a vybarvují papírový kruh fixami.)

Vysvětlete výběr barvy.

Z reakcí studentů:

  • "Pro nás je milosrdenství spojeno se zelenou barvou, barvou jemného a starostlivého přístupu lidí k sobě."
  • "Milosrdenství je červené, barva krve, barva srdce, která dává sílu k dobru."
  • „Milosrdenství“ je barvou modré oblohy, barvou čistoty lidských postojů ke světu kolem nich.

Učitel: „Milosrdenství je aktivní laskavost,“ říká velitel praporu, podplukovník a hrdina Ruské federace Nikolaj Nikolajevič Ševelev.

Člověk se rodí a žije na zemi, aby lidem činil dobro.

Začněte dělat dobro hned dnes, doma! Dejte teplo svého srdce svým prarodičům, starému sousedovi nebo sousedovi na místě. Určitě uvidíte, že svět kolem vás je o něco vlídnější a krásnější!

student 1.

Pro veselé jarní ratolesti
Kořeny jsou víc než příbuzní...
Postarejte se o staré lidi
z urážek,
Kholodov,
Oheň.
Za nimi -
Dunění útoků
Roky tvrdé práce
A bitvy...
Ale stáří nemá stejnou sílu.
Neprožité dny
Malé zásoby... (snímek 15)
Postarejte se o staré lidi
Bez kterého byste nebyli vy!
(L. Tatyanicheva)

Učitel:

Tím naše lekce končí. Dnes jste odvedli skvělou práci. Kluci, vyzývám vás: pospěšte si konat dobro, ozdobme dobrými skutky své životy i životy lidí kolem nás.

Student 2:

přejeme hodně štěstí
dobrou noc až do rána
Přejeme vám všem dobré sny
Dobré skutky a laskavá slova.

Student 3:

Zavede tě cesta
Z milovaného prahu
Ať ti někdo řekne:
"Hodně štěstí a hodně štěstí!"

Student 4:

Chceme být s vámi
Lidé byli šťastnější
Na laskavé oči
Díval ses na lidi.
Děkuji za pozornost!

Použité zdroje:

  1. Rich E. "Nic lidského." - M., 1991
  2. JaFarmy T.M. "Co z nás dělá lidi." - M., 1987
  3. Kazykhanov V. "Výčitky svědomí." - M., 1999
  4. Kazychanov. V. "Lekce morálky." - Nakladatelství "Creativity", 1997
  5. Ozhegov S.I. Výkladový slovník ruského jazyka. Libovolné vydání.
  6. Kaspina V.A. "Aby vyrostl dobrý člověk." - M., 1997
  7. Čepurov. A "Uctívejme laskavost." - M., 2003
  8. Časopis "Vzdělávání školáků" -2006, č. 6.
  1. http://www.nns.ru
  2. http://lib.ru
  3. http://slovary.yandex.ru
  4. http://kolibry.cyberpalm.com
  5. http://www.edu.ru
  6. http://www.pedsovet.alledu.ru
  7. http://www.youtube.com/watch?v=gdCphWNn4AY

Třídnická hodina pro žáky 3. ročníku

Věk účastníků (9-10 let)

Děti a rodiče organizují ve městě útulky pro zvířata bez domova.

Charitativní lekce.

cíle:

1. Poskytněte první představu o myšlenkách charity.

2. Rozšiřte pojmy „dobro“, „charita“.

3. Představit pojem charita, ukázat její roli v historii a moderní společnosti.

4. Probouzet v dětech touhu poskytnout veškerou možnou pomoc potřebným.

Vybavení skříně:

1. plakát zobrazující okvětní lístky heřmánku, kde je na každém okvětním lístku natištěno prohlášení o dobrotě;

2. portréty dobrodinců;

3. přísloví a rčení;

4. samostatné karty s různými kvalitami lidí

Během lekcí:

    Organizace času. Téma zpráva.

Chlapi, jak chápete význam přísloví "Bohatý není ten, kdo hodně koupil, ale ten, kdo hodně rozdával?"

Dnes s vámi máme neobvyklou lekci a o čem bude řeč v této lekci, to nyní zjistíme pomocí nápovědy.

Učitel čte báseň

Dobře ty a já!

Dobrá je celá naše Země!

Dobrá je dovolená v rodině,

Dobrá je píseň potoka na jaře,

Dobré jsou radosti moře a smích,

Vítejte je krásné jako léto!

Když jsou máma a táta poblíž - Vítejte!

A lidé se chodí usmívat do metra

Obecně platí, že dobro je něco takového,

Co se někdy nedá vysvětlit!

Tak co, uhodli jste, o čem bude naše lekce?

V lekci se dozvíme, co je charita, pokusíme se pochopit, co je to charita a jaké jsou cíle charity.

2. Hlavní část.

Kolik z vás ví, co je to charita? (odpovědi dětí)

Kdo se zapojil do charitativní činnosti? (odpovědi dětí)

Komu a proč raději pomáhají?(odpovědi dětí)

Laskavost - to je vstřícnost, upřímná dispozice k lidem, touha dělat dobro druhým.

Může být člověk nucen být laskavý?

Je možné se na chvíli stát laskavým? Reflektujte.

Chlapi, přečteme si přísloví a rčení napsaná na tabuli a vysvětlíme si jejich význam.

Nechlubte se stříbrem, ale chlubte se dobrotou.

Dobří lidé umírají, ale jejich činy žijí dál.

Je to špatné pro ty, kteří nikomu nedělají dobře.

Dobré skutky jsou odměněny dobrými skutky.

Kdo má rád dobré skutky, tomu je život sladký.

Zde bych rád připomněl lidovou moudrost: „Nejhorší na tom, mít příležitost, je nechtít udělat dobro někomu, kdo to potřebuje“

Za starých časů se dobré skutky nazývaly „dobré“, odtud pochází nové slovo „charita“.

Charita - to jsou činy a činy směřující k veřejnému blahu, jen tak.

Kluci, zamyslete se a řekněte, jak můžete nazvat člověka, který dělá dobré skutky, věnuje se charitativní činnosti (filantrop).

A kdo může být dobrodincem? (jedna osoba, rodiče, třída, podnik, závod atd.)

Učitelův příběh

Dobročinné aktivity může provádět jedna osoba nebo velký podnik. Pomáháme druhým, protože máme chuť to dělat. Nevracíme, děláme vědomou volbu, takže proces pomáhání by nám měl přinášet radost. Pomoc velkých podniků se zpravidla vyjadřuje přidělováním finančních prostředků na opravy dětských ústavů, na nákup počítačových tříd ve školách, na nákup hraček a oblečení pro dětské domovy, na rozvoj dětských kreativních týmů, sportovní kluby. Umělci velmi často pořádají velké koncerty, představení a všechny utržené peníze za vstupenky převádějí do dětských domovů, pečovatelských domů, internátů pro handicapované, tedy bezplatně pomáhají těm nejbezbrannějším.

Charitativní činnost může směřovat na ochranu kulturních památek, ochranu životního prostředí. Někteří lidé dávají peníze na vědecký výzkum, darují knihy, obrazy, starožitnosti knihovnám, uměleckým galeriím, muzeím místní historie a muzeím umění.

Takoví bohatí lidé, kteří podněcují rozvoj vědy, umění, konají jakékoli dobré skutky a závazky, se nazývají PATRÓNOVÉ.

Toto slovo je příjmením římské postavyGaius Zilniy Maecenas který žil v století př. n. l., obdivovatel umění, mecenáš básníků.

(Ukázka fotografií s vysvětlením)

Jsou uvedeny příklady některých dalších dobrodinců a patronů (s ukázkou portrétů)

Pavel Michajlovič Treťjakov

Narodil se v dědičné kupecké rodině. Jeho láska k umění z něj udělala vášnivého sběratele obrazů ruských umělců. V roce 1892 Treťjakov daroval svou slavnou galerii Moskvě. Dodnes je muzeem světového významu.

Agnes Gonja Boyagiu známá světu jako Matka Tereza

Tato žena se stala příkladem lásky a péče o druhé. Už jako dívka pevně věděla, že její služba Bohu bude spojena se službou chudým. Pomáhala nemocným a umírajícím chudým a obklopovala je láskou, péčí a pohodlím. Zorganizovala první kliniku pro nakažené AIDS, vytvořila útulky pro pacienty v Harlemu. V roce 1779 poté, co obdržela Nobelovu cenu za mír, ji plně investovala do svého poslání.

Takže manželka prvního prezidenta SSSRRaisa Maksimovna Gorbačovová byla předsedkyní mezinárodního sdružení „Hematologové světa pro děti“, osobně zaštiťovala Ústřední dětskou klinickou nemocnici v Moskvě. Pomohl dětem s nemocemi krve.

Vynikající ruský hudebník známý svými charitativními aktivitamiMstislav Rostropovič - Prezident Charitativní nadace, která poskytuje pomoc dětským zdravotnickým zařízením v Ruské federaci.

Víte, že v dnešním 21. století je módní být laskavý, chápavý, empatický, dělat dobro?

Po mnoho let zpěvákAnita Tsoi realizuje programy pomoci dětem v tíživé situaci a dětem s handicapem.

Podívejme se na pár příkladů, kdy pomoc filantropů zachránila lidem život.

Kluci, řekněte mi, může se někdo stát filantropem? (odpovědi dětí)

metodické komentáře.

Věnujte pozornost vlastnostem lidí napsaných na tabuli. Diskutujte a odstraňte ty vlastnosti, které patroni nemohou mít.

MILOSRDENSTVÍ SOBECNOST

ZÁVISŤ SPRAVEDLNOST Chlouba

upřímnost laskavost mazaný

CHAMTIVOST

Po dokončení úkolu musí učitel přivést děti k myšlence, že je třeba v sobě rozvíjet vlastnosti, které jsou pro filantropa vlastní.

Dobročinnost našla svůj odraz i v ruských lidových pohádkách. Vzpomeňte si na pohádku"Labutí husy", jaké dobré skutky hrdinka této pohádky navzdory osobním problémům vykonala? (diskuze: pomohl jabloni shodit jablka, vytáhl koláče z pece, odstranil kameny, které překážely v řece)

"Ryaba slepice" (utěšení vzlykající staří lidé - snesli zlaté vejce)

Kluci, můžeme poskytnout nějakou charitativní pomoc? Komu? Co? (Například: školka. Sbírejte knížky, dávejte dětem hračky, pomáhejte odklízet sníh na hřišti, zametat cestičky, ukazovat scénu dětem ze školky, vyrábět a věšet krmítka pro ptáčky...)

A co je nejdůležitější, musíme si uvědomit, že charita jeneustálá pomoc spíše než jednou pomoci na náladě.

Laskavý je ten, kdo má lidi rád, pomáhá jim, s takovým je všude dobře. Dobrý člověk má rád přírodu. Láska laskavého člověka, jeho pomoc hřeje jako jemné jarní slunce.

Nezůstávejte lhostejně stranou

Když má někdo potíže.

Musíte přispěchat na záchranu

Každou chvíli, vždy.

A když někdo pomůže

Vaše laskavost a váš úsměv

Jste rádi, že den nebyl prožit nadarmo,

Jaké roky žijete ne nadarmo!

3. Studentská reflexe

Co nového jste se v lekci naučili?

Jaké nové koncepty jste získali?

Kdo jsou patroni, co je charita?

Jaké závěry jste pro sebe udělali z toho, co jste v lekci slyšeli a viděli?

Takže oznamujeme začátek operace "Týden knihy." Promluvte si doma s rodiči o tom, jaké knihy byste mohli darovat školce.

A chci vám popřát, abyste nezavírali svou duši za dobré skutky a byli vždy připraveni pomoci v těžkých časech každému, kdo to potřebuje. Pomoc by ale měla být nepostřehnutelná, nezaujatá. Pokud děláte dobrý skutek, neměli byste křičet, jak jste ušlechtilí. Skutečná šlechta je zticha, zůstává ve stínu. Buďte laskaví a dobro se vám vrátí.

Pospěšte si konat dobré skutky chlapi. A ať se vám píseň „Kráčíme cestou dobra“ stane společníkem dobrého skutku, textem. Y. Entina, hudba. M. Minková.

Písňové vystoupení dětí

Informační zdroje

1. VI Státní Treťjakovská galerie. Historie a sbírky.

Nakladatelství "Art", 1986

2. Mezinárodní soutěž "Lessons of Charity": materiály metodologického rozvoje lekcí charity - Samara: Artel, 2012

MBOU střední škola č. 3, Rasskazovo

Učitel základní školy

Bůh dává bohatství k použití a bude za něj vyžadovat účet.

Přísloví

V posledních letech byl život našich „nových Rusů“ v médiích pokryt se zvláštním gustem. Nákup jachet, fotbalových týmů, sídel a šperků - to slouží jako standard chování, jako symbol úspěchu v životě. Moderní mládež je inspirována myšlenkou, že hlavní věcí v tomto životě je potěšení a peníze jsou pouze prostředkem k uspokojení tužeb. Mezitím se ruská ortodoxní tradice vyznačuje zcela odlišným postojem k penězům a bohatství. Nejbohatší ruští obchodníci, podnikatelé XIX století. věřili, že peníze jsou odpovědností lidí, takže mnozí z nich byli filantropové a byli zapojeni do charitativní činnosti. Navrhovaný scénář třídy seznamuje děti se jmény nejslavnějších ruských patronů P.M. Treťjakov a ST. Morozov. Při rozhovoru třídní učitelka pomáhá dětem pochopit motivy jejich dobročinné činnosti – pravoslavnou etiku a vlastenectví. Hodinu na toto téma by bylo vhodné strávit o vánočních dnech. Toto je čas lásky, projevování milosrdenství, upřímné pozornosti každému, kdo potřebuje naši účast, pomoc a péči.

cíle: rozšířit u dětí chápání toho, co je charita, patronát; seznámit s činností P.M. Treťjaková, S.T. Morozov; vytvářet pozitivní morální hodnocení takových lidských vlastností, jako je milosrdenství, empatie, soucit; přispívat k výchově laskavosti, upřímnosti; povzbudit děti k účasti na charitativních akcích.

Přípravné práce: pověřit tvořivou skupinu (7 dětí) přípravou informačního bloku třídnické hodiny.

Zařízení: portréty P.M. Treťjaková, S.T. Morozov, fotografie budovy Treťjakovské galerie, reprodukce obrazů z Treťjakovské sbírky, fotografie budovy Moskevského uměleckého divadla.

Registrace: zapište si téma vyučovací hodiny, epigraf na tabuli.

třídní plán

I. Problematická situace "Jak se stal Dimka filantropem."

II. Diskuse o situaci.

III. Informační blok.

1. Mecenášové, sponzoři a dobrodinci.

2. Výkon obchodníka Treťjakova.

3. "Sponzor" Moskevského uměleckého divadla.

IV. Interaktivní rozhovor.

V. Moderní Timurové.

VI. Shrnutí.

Hodinový pokrok třídy

I. Problematická situace "Jak se Dimka stal mecenášem umění"

Třídní učitel. Kluci, podívejte se na tabuli. Na tabuli je napsáno téma naší třídní hodiny – „Dobro“. Níže jsou napsána další tři slova - sponzor, filantrop a filantrop. Nyní budeme mluvit o významu těchto slov. Poslechněte si malý příběh, prosím. Vyprávěla mi to matka žáka sedmé třídy. Její syn Dima má rád letecké modelářství.

Doslova každý týden Dima lepí nový model letadla. Tyto modely jsou všude v jeho pokoji: na skříni, na poličkách, na stole, pod postelí. Máma se snažila tyto produkty pomalu vyhodit, ale Dimka si toho vždy všimla a po zmizení dalšího bojovníka dělala skandály. Poté matka vyzvala svého syna, aby udělal dobrý skutek. Řekla, že tyto modely letadel by mohla dostat sousední dvojčata Sasha a Seryozha. V jejich početné rodině se děti hračkami nerozmazlují, a když jim Dimka přinese takové množství vynikajících modelů, budou mít děti opravdové prázdniny. Tento nápad chlapce inspiroval natolik, že se okamžitě vrhl na vyzvednutí dárku pro sousedčiny děti. Našel jsem velkou krabici, úhledně do ní umístil všechny své modely a velkoryse jsem do ní nasypal autíčka svých dětí. Zavřel krabici a odešel na dvůr, kde Sashka a Seryozhka osaměle kopaly na pískovišti. Maminka viděla z balkónu, jak Dimka postavil před děti obrovskou krabici, jak do ní děti nesměle nahlížely a neodvažovaly se takového bohatství dotknout. Máma se vzdálila od okna, když viděla, že se Dima chystá vypustit své největší letadlo. Už z kuchyně slyšela na dvoře šťastný dětský smích a uvědomila si, že testy vložky byly úspěšné.

Dimka se vrátila domů šťastná a unavená, jako Ježíšek po pětadvacátém vánočním stromečku. Okamžitě zavolal své přítelkyni Nataše a slavnostně oznámil: "Gratuluji mi, stal jsem se patronem umění." Ale Natasha, která slyšela jeho příběh, s ním nesouhlasila.

II. Diskuse o situaci

Třídní učitel. Co si myslíte, proč Natasha nesouhlasila s tím, aby byla Dimka označena za filantropa?

Ukázky odpovědí od dětí:

Záviděla.

Nevěřila, že je něčeho takového schopen.

Nevěděla, kdo je patronem.

Chtěla, aby jí Dimka dal všechna letadla.

Třídní učitel. Možná bylo nutné zavolat Dimu, sponzora dětí? (Ne, nemůžete mu tak říkat. Sponzor dává peníze, poskytuje finanční pomoc a Dima dal hračky.)

Jak můžete nazvat Dimův čin? (Nejlepší způsob, jak definovat Dimův čin, je slovo „charita“.)

Slovo „charita“ má dva kořeny: „dobrý“ a „stvořit“. Jaký dobrý skutek udělal Dima?

Ukázky odpovědí od dětí:

Sdílel své hračky, rozdával to, co mu bylo drahé.

Rozdával dětem radost.

Udělal překvapení, uspořádal dovolenou pro chudé děti.

Modely letadel nejen představil, ale také ukázal, jak je vypouštět, aby létaly.

III. Informační blok

1. Mecenášové, sponzoři a dobrodinci

Student 1. Charita je poskytování pomoci formou darů těm, kteří to potřebují. Slavní ruští obchodníci Prochorov, Morozov, Rjabušinskij, Mamontov a další se aktivně zapojili do charitativní činnosti. Dali peníze na stavbu škol, nemocnic, krytů, jídelen, krytů.

Student 2. Patroni jsou filantropové, kteří věnují peníze na rozvoj kultury. Například obchodníci Savva Mamontov a Savva Morozov podporovali ruské umělce, umělce a hudebníky. Filantrop je bohatý mecenáš věd a umění. Kdo byl prvním patronem? Na konci 1. stol n. E. Gaius Cylnius Maecenas žil ve starověkém Římě. Podporoval básníky Vergilia a Horatia. Od té doby se všichni, kdo financují talentované lidi, nazývají patrony.

2. Výkon obchodníka Treťjakova

Student 3. Treťjakovská galerie je známá po celém světě. Je v Moskvě. Jedná se o světoznámé muzeum umění, které obsahuje mistrovská díla ruského malířství od Kyjevské Rusi až po současnost. Slavný filantrop Pavel Michajlovič Treťjakov shromáždil sbírku obrazů z vlastních peněz.

Bohatí si před revolucí ruského umění příliš nevážili, snažili se kupovat a objednávat obrazy od cizinců. Mnoho ruských umělců bylo chudých, dokonce hladovějících. Skuteční vlastenci, kteří věřili svému lidu, věřili v rozkvět své kultury, se zavázali pomáhat národní kultuře. Jedním z těchto vlastenců byl moskevský obchodník Pavel Michajlovič Treťjakov.

Žák 4. Přátelé Pavla Michajloviče Treťjakova byli nejlepšími malíři. Ale jen dvěma z nich se podařilo vytvořit celoživotní portrét mecenáše. Jsou to Ilja Jefimovič Repin a Ivan Nikolajevič Kramskoy. Treťjakov byl velmi skromný člověk, nerad pózoval a obnažoval se. Umělci Kramskoyovi se ho podařilo chytit během jeho nemoci, kdy Treťjakov neodolal. Podívejte se na portrét patrona (ukazuje ilustrace z knihy). Chytrá, inteligentní tvář, noblesa, zdrženlivost - vůbec nevypadá jako obchodník, podnikatel. Spíše to připomíná umělce nebo umělce.

Žák 5. Už v mládí si Treťjakov dal za cíl vytvořit galerii ruského umění. K tomuto cíli šel půl století. Nevynechal jedinou výstavu, na vznik tohoto muzea odkázal veškerý kapitál, který zdědil po svém otci. "Dávej lidem co nejvíc, sobě si ber co nejméně" - to bylo jeho životní pravidlo. Za své peníze koupil obrazy Repina, Kramskoye, Perova, Vasnetsova, Levitana, Shishkina a dalších dosud nikomu neznámých ruských umělců, pořádal výstavy. Poté daroval svou galerii Moskvě. Vytvoření galerie je skutečným dílem Pavla Michajloviče Treťjakova.

3. "Sponzor" Moskevského uměleckého divadla

student b. Každý ví, co je MHT. Toto je divadlo vytvořené Stanislavským a Nemirovičem-Dančenkem. V tomto divadle A.P. inscenoval své hry. Čechov. Stanislavskij a Nemirovič-Dančenko chtěli, aby divadlo bylo přístupné lidem, aby byly levné vstupenky na představení. Ale takové divadlo nutně potřebovalo sponzora, filantropa, který by neustále dával peníze na kostýmy, kulisy, platy umělcům a opravy. A pak přišel na pomoc slavný moskevský obchodník Savva Morozov.

Savva Morozov měl velmi rád divadelní umění, neustále navštěvoval představení různých divadel. Peníze pomohl některým divadelním souborům. Pouze jsem požádal, aby tato pomoc nebyla inzerována.

Žákovi 7. Morozovovi se Stanislavské divadlo moc líbilo. Líbila se mi samotná myšlenka dělat divadlo ne pro bohaté, ale pro lidi. A Savva Morozov se stal jedním ze zakladatelů tohoto divadla. Doslova pro ně žil: jezdil na všechny zkoušky a představení, dával velké sumy peněz a dokonce se pustil do přestavby budovy. Morozov sám sledoval staveniště, osobně se ponořil do všech detailů, řezal, maloval, tepal. Nejnovější technické přístroje a zařízení pro jeviště byly zakoupeny v zahraničí. Obecně platí, že Savva Morozov utratil za umělecké divadlo asi půl milionu rublů. Stanislavského umělecké divadlo se proslavilo po celém světě. To je také zásluha filantropa Savvy Morozova.

IV. interaktivní konverzace

Třídní učitel. Díky kluci za zajímavé informace. (Otočí se do třídy.)

Co si myslíte, co přimělo Treťjakova, Morozova a další bohaté obchodníky utrácet peníze na charitu?

Ukázky odpovědí od dětí:

Také chtěli být slavní.

Milovali umění.

Smilovali se nad umělci.

Byli vlastenci, chtěli pomoci ruskému umění.

Prostě soucítili s lidmi.

Třídní učitel. Můžete mi prosím říct, jestli P.M. Treťjakov a S.T. Morozovští patrioti?

Ukázky odpovědí od dětí:

Samozřejmě můžete, protože zachovali ruské umění.

Ano, protože je urazilo, že ruští umělci žijí v chudobě.

Jsou patrioti, protože milovali vše své, domácí.

Jsou patrioti, protože chtěli, aby si lidé v Rusku nežili hůř než v Evropě.

Třídní učitel. Byli to skutečně vlastenci, kteří se obávali o budoucnost Ruska. Pavel Michajlovič Treťjakov, Savva Timofejevič Morozov, stejně jako další ruští mecenáši umění, si nedělali reklamu, neradi byli chváleni, vychvalováni. Stali se patrony ne pro svou slávu, ale pro slávu vlasti, pro zachování národní kultury. Naši ruští obchodníci, kteří se zabývali dobročinností, se ve svém životě řídili příslovím, které jsme vzali jako epigraf hodinové hodiny: "Bůh dává bohatství a určitě si za to vyžádá účet." Jaká je podle vás zpráva?

Ukázky odpovědí od dětí:

Zpráva o penězích, kde je utratili.

Popis toho, jak člověk získal toto bohatství.

Pokud jim Bůh dal bohatství a oni je utratí za cetky, pak je Bůh potrestá a bohatství jim vezme.

Účet dobrých skutků, na které šly peníze.

Třídní učitel. Mnoho „nových Rusů“ nyní kupuje jachty, luxusní auta a sídla v zahraničí. Myslíte si, že se budou moci za své bohatství zodpovídat Bohu?

Ukázky odpovědí od dětí:

Nebudou mít co říct, protože jejich vlast z jejich bohatství nezbohatla.

Nemají právo předvádět svůj luxus, když je země tak chudá.

Říká se, že poctivou prací se nedá vydělat mnoho peněz, a tak budou účtovat nepoctivě nabytý kapitál.

Třídní učitel. A co by mohli dělat jako charita?

Ukázky odpovědí od dětí:

Postavit školu, zrekonstruovat nemocnici, stadion, bazén.

Dávejte peníze na rozvoj vědy.

Pomozte talentované mládeži.

Dejte pacientovi peníze na složitou, nákladnou operaci.

V. Moderní Timurové

Třídní učitel. Po válce všichni chlapci a dívky snili o tom, že budou jako Timur, hrdina příběhu Arkadije Gajdara „Timur a jeho tým“. Průkopník Timur byl ušlechtilý, odvážný, odvážný a silný. Sestavil tým chlapů a dívek, kteří bránili slabé, pomáhali rodinám frontových vojáků a vykonali mnoho dobrých a užitečných skutků. Timurovci přitom zachovávali mlčenlivost, aby o jejich dobrých skutcích nikdo nehádal. Na brány těch domů, které vzali pod svou ochranu, nakreslili pěticípou hvězdu.

Kluci, všichni víte, že se blíží jasné a radostné svátky - Vánoce. Vánoční dny jsou časem dobročinnosti, projevování milosrdenství, upřímné pozornosti každému, kdo potřebuje naši účast, pomoc a péči. Zamysleme se nad tím, co můžeme udělat pro ostatní lidi. Kde najdeme adresy pro charitu?

Ukázky odpovědí od dětí:

Své hračky a dětské knížky můžete darovat dětem z vícečlenných rodin.

Můžete nakoupit potraviny pro starou paní od vedle.

Můžete si uklidit dvorek, sportoviště.

Dokážeš se zastat slabších, které všichni urážejí.

Třídní učitel. Zimní prázdniny se blíží. Během těchto svátků budete mít spoustu zábavy, dárků. A někdo bude v dnešní době ochuzen i o to nejnutnější. Rozhlédněte se kolem sebe a určitě uvidíte ty, kteří potřebují pomoc. Tito lidé žijí blízko vás, ve vašich domech a dvorech. Pomozte jim, jak můžete: skutkem, laskavým slovem, pamlskem a tento svátek se pro vás stane ještě radostnějším.

VI. Shrnutí

Třídní učitel. Co zajímavého jste se dnes dozvěděli? Možná vás něco přimělo k zamyšlení?

Ukázky odpovědí od dětí:

Dozvěděl jsem se, kdo jsou sponzoři, mecenáši, filantropové.

Dobrá lekce.

Věk dětí: 7-8 let.

Hodina třídy "Charita... Co to je?"

Účel lekce: formování představ dětí o laskavosti, laskavosti, dobru, laskavých skutcích, dobročinnosti;

Cíle lekce:

učit děti morální pojmy: laskavost, dobročinnost,

Pěstovat vzájemný respekt, slušné jednání s ostatními;

Rozvíjejte dětskou kreativitu.

Formy organizování dětských aktivit: konverzace, fantazijní činnost (pohádka), výroba řemesel (květ z bílého papíru)

Učební pomůcky: počítač, multimediální projektor

Materiály pro děti: bílý papír, nůžky, lepidlo, tužka

Průběh lekce:

Organizace času

Krásné víly se drží za lesy
Obrovská křišťálová truhla se zázraky.
A pokud někdo chce zázrak,
Pak odtud můžete získat tento zázrak.

Prosím, posaďte se, chlapi, na svá místa.

Konverzace.

jeden). - Řekněte mi, kluci, chtěli byste najít tak nádhernou truhlu?

Samozřejmě, že všichni milujete zázraky. V naší kouzelné truhle je překvapení - je to pohádka. Je neobvyklé, že to čaroděj nedokončil. Pomůžeme mu, ale budeme mu pozorně naslouchat ...
„V jednom malém městě žili v sousedství chlapec a dívka. Kluci nedávno dosáhli 8 let, měli nejobyčejnější vzhled: krátké, hubené, hnědooké. Dívka se ráda houpala a snila a chlapec rád vymýšlel nevšední příběhy, ve kterých se stal rytířem nebo zachráncem. Často si spolu hráli na dvoře. Jednoho dne ale chlapec našel na dvoře kouzelný klobouk. Vypadal jako ten nejobyčejnější klobouk. Ale ve skutečnosti se každý, kdo si ho oblékl, postupně stal neviditelným... A dívka si začala všímat, že každým dnem vidí svého přítele méně a méně.


Zní smutná lyrická hudba.

Co myslíte, jak tahle pohádka skončí?

Souhlasím s tebou, že dobro musí překonat zlo. Ale jak? Pojďme společně vymyslet pokračování tohoto příběhu.

(Děti jsou nadšené, říkají, že dívka jde zachránit kamaráda. Odpovědí je spousta. Úkolem učitele je pomocí naváděcích otázek vybudovat souvislý příběh, nenechat je „odejít“ do strana. Veďte děti k myšlence, že chlapce může zachránit celý svět. Nezapomeňte vymyslet šťastný konec příběhu.)

2). Spojení s realitou.

Řekněte mi, onemocní lidé v každodenním životě? Často? Co byste měli dělat, když jste nemocní?

Někdy je velmi obtížné nemoc vyléčit. Stejně jako v naší historii, každý potřebuje pomoc. Charita je „konání dobra“, dobré pomáhat druhým, často cizím lidem. Když shromáždíte mnoho a mnoho kapek rosy, získáte moře. A když mnoho, mnoho lidí dá dohromady kapku laskavosti, získáte oceán lásky. Určitě někoho na tomto světě zachrání.

Každý z nás dokáže vytvořit malý zázrak. Dnes ve třídě budeme vyrábět květiny z bílého papíru. Již brzy se naše škola zapojí do kampaně Bílý květ. Vaše květiny budou vyměněny za finanční prostředky pro nemocné děti. Někteří z nich se určitě polepší!

3). Vytváření květin z bílého papíru.

    2 listy formátu A4 přeložíme 4x, takže nám nakonec vznikne 8 přířezů. Na horní list nakreslete obrysy budoucí květiny.

    Vykrajujte kusy dohromady. Jeden okvětní lístek musí být vyříznut z prvního květu, dva z druhého, tři ze třetího atd.

    Okraje všech okvětních lístků by měly být slepeny dohromady.

    Jakmile lepidlo zaschne, můžete sbírat květinu: uprostřed - jeden okvětní lístek, pak dva, tři a tak dále až do posledního polotovaru.
    Každý díl důkladně potřete lepidlem, trochu přitlačte k podkladu. Zbývá přilepit květinu na stonku a přilepit listy.

4). Výstava studentských prací.

5). shrnutí:

Řekněte mi, jak můžete nazývat člověka, který nezůstal lhostejný k cizímu smutku?

co je charita?

Do šťastného světa po světlé cestě
Jen dobří lidé jdou bez úzkosti.
Všichni dobří lidé, šťastní lidé
Dělají zázraky a sní o zázraku.

Děkuji za pozornost.

Díky aktivitám žáků naší třídy se škola aktivně zapojila do akce „Bílý květ“. Stále nechápu, jak se nám podařilo shromáždit 8 tisíc rublů za 1 den. Pro někoho jsou takové peníze maličkost, ale pro nás je to první zkušenost s takovou činností. Moji kluci, navzdory tak nízkému věku, všichni chtěli být dobrovolníky, rozdávat květiny na ulici. Na naší škole je 650 žáků. Všichni byli překvapeni takovým zájmem a účastí, protože v loňském roce se tato akce na naší škole nekonala. Dříve se květiny vyráběly a nosily do kostela v našem sousedství. Doufám, že v této dobré práci budeme pokračovat.