Prezentace o tom, jak přezimují stromy, keře a trávy. Rostliny v zimě, metodický vývoj na okolní svět (1. stupeň) na dané téma. Druhy nebo odrůdy

Starochmelevská pobočka

Střední škola MBOU Novonikolsk

Hodina-výzkum o okolním světě v 1. třídě

"Jak přezimují trávy, keře a stromy"

Vyvinul učitel základní školy

Zabelina O.V.

Akademický rok 2013 – 2014

cíle:
-utváření představ žáků o životě rostlin v zimě;
- formování badatelských dovedností studentů (pozorování, usuzování, analýza, vyhledávání potřebných informací, klasifikace);
-rozvoj schopnosti využívat své dovednosti v samostatné i párové práci.
úkoly:
Vzdělávací: seznámit studenty se životem stromů, keřů a trav v zimě;
Vývojové: rozvíjet výzkumné dovednosti
Vzdělávací: pěstovat starostlivý vztah k přírodě, zájem o okolní svět.
UUD:
Kognitivní: provádět pozorování, používat laboratorní vybavení, formulovat hypotézy, vyvozovat závěry na základě získaných výsledků.
Regulační: stanovení cílů.
Komunikace: schopnost vyjádřit a dokázat své myšlenky.
Osobní: sebeovládání.
Typ hodiny: hodina - výzkum.
Metody výuky:
- způsob kladení vzdělávacích otázek,
- metoda "Vzdělávací výzkum",
- informační a komunikační metoda.
Technická podpora: interaktivní komplex.
Vybavení: učebnice, sešit, lupy, topolové větve s poupaty, mikroskop, ilustrace stromů, keřů a bylin, počítačová prezentace „Jak bylinky, keře a stromy přezimují“
Během vyučování
1. Organizační moment.
-Ahoj hoši!
-Dnes ve třídě vás zvu, abyste provedli studii, ve které jste
být skutečnými vědci.
-Kdo jsou vědci, co dělají?
(Odpovědi dětí)
Výborně!
2. Vytvoření problémové situace: výběr objektu zkoumání, výzkumných cílů, předložení hypotézy.
Učitel Definujme předmět studia.
Učitel se ptá na hádanku: Dýchá, roste, ale nemůže chodit.
Na tabuli jsou přiloženy obrázky stromů, keřů a trav, dočasně uzavřeno.
Dětská rostlina
Učitel. Proč se tak rozhodli?
Děti. Rostliny dýchají, rostou, jedí, rozmnožují se a umírají.
Karty s těmito slovy se objeví na desce.
Učitel. Co dalšího můžete o těchto položkách říci?
Děti. Toto je živá příroda.
Učitel. Co tedy bude předmětem našeho výzkumu?
Pokud shrneme vaše odpovědi, pak objektem našeho výzkumu bude živá příroda – rostliny.
-Proč budeme provádět výzkum?
(Odpovědi dětí)
Učitel. Z vašich slov můžeme formulovat ÚČEL studie.
"Zjistíme, jak přezimují trávy, keře a stromy."
Učitel. Nedávno jste studovali téma „Příroda a její sezónní změny“
Liší se jejich životy? (Odpovědi dětí)
Učitel. Pokud shrneme vaše odpovědi, můžeme předpokládat, že život rostlin v zimě se liší od podzimu a léta.
Odhad, který děti dělají, se nazývá HYPOTENZE.
Hypotéza musí být testována. Testováním hypotézy vědci získávají nové poznatky. Svou hypotézu jste formuloval takto:
ŽIVOT ROSTLIN V ZIMĚ SE LIŠÍ OD ŽIVOTA V LÉTĚ A NA PODZIM.
3. Testování hypotéz
Učitel. A vy a já, jako skuteční vědci, provedeme experiment, abychom ověřili hypotézu. Experimenty mohou být mentální nebo skutečné.
Provedeme s vámi myšlenkový experiment. K tomu se vydáme na výlet do lesa.
Obrázky se objeví na tabuli.
(Na každém stole je sada obrázků)
Učitel. Pozorně si vše prohlédněte. jaké myšlenky jsi měl? Jakou práci navrhujete dělat?
Děti. Lze rozdělit do skupin.
Učitel. Které a jak je určit?
Děti. Jedna skupina jsou stromy, mají jeden kmen a je tlustý. Další jsou keře, mají několik kmenů.
Učitel. Jak vypadají v létě a na podzim?
Děti. Zbyly trávy, jejich stonky jsou tenké, ne vždy jsou vidět zpod sněhu.
Děti jdou k tabuli, vybírají skupiny a pojmenovávají rostliny.
(Zbytek dětí pracuje ve dvojicích)
Učitel. Jak vypadají keře, stromy a trávy v zimě? (prezentace)
Děti. Stojí bez listí. Vršky trčí zpod sněhu. Jsou teplé, oni
pokryté sněhem.
Otevřete učebnici pomocí. 42-43
Učitel. Podívejte se na ilustraci. Je to podobné naší povaze?
Děti. Ano.
Učitel. Co dělá Táta Máša a Míša?
Děti. Setřásá sníh z ovocných stromů.
Učitel. Proč?
Děti. Pokud je na větvích hodně sněhu, mohou se zlomit.
Učitel. Proč jste se rozhodli, že se jedná o ovocné stromy?
Děti. Nemají žádné listy. Když jsme na podzim navštívili Mášu a Míšu, viděli jsme stromy s jablky.
Učitel. Uhynou v zimě listnáče?
Odpovědi dětí:
- Ano. Protože nemají jídlo. Země je přeci zmrzlá.
- Ne. Na zimu usnou a na jaře se probudí a objeví se listy.
Tím náš myšlenkový experiment končí
4. Tělesná příprava
Mrazu se nebojím
Budu s ním blízcí přátelé.
Mráz ke mně přijde,
Dotkne se ruky, dotkne se nosu.
Takže nesmíš zívat,
Skákat, běhat a hrát.
Nyní udělejme skutečný výzkum.
Učitel. Stromy usínají na zimu jako zvířata. Tomu se přizpůsobili, ale uvidíme jak. Vezměte ze stolu topolové větve, nejprve dívky a pak chlapci. Zvažte je. Co můžeš říct?
Děti. Na větvích jsou pupeny.
Učitel. Odtrhněte šupiny pupenů. Vezměte si lupu a podívejte se, co je pod váhou. co vidíš teď?
Děti. Uvnitř jsou malé zelené lístky. (Podíváme se na ledvinu na obrazovce mikroskopem)
Učitel. Jaký závěr uděláte?
Děti. Stromy v zimě neumírají. Budoucí listy schovávali pod šupiny.
Učitel. Kdy se tato ledvina objevila?
Odpovědi dětí:
- V létě
- Nevím.
Učitel. Brzy na jaře se pupen otevře a objeví se listy. Rostou a pupen roste. V zimě vyroste a vypadá takto.
Sledování pohádky nebo poslech na interaktivní tabuli „Kde tráví pupeny zimu?“ N. Pavlova
5. Práce v sešitech.
Učitel. V učebnici na str. 42 vidíme kresbu ledviny. V sešitech na str. 31 splňte úkol číslo 30: nakreslete a vybarvěte ledvinu.
6. Závěr na základě výsledků výzkumné práce. Odraz.
Učitel. Předpokládali jsme, že život trav, keřů a stromů v zimě se liší od života v létě a na podzim.
-Potvrdili jsme tuto hypotézu
-Jaké jsou důkazy pro naši hypotézu?
Výborně! Milí vědci, kteří jste se dnes ve třídě něco nového naučili, vyjměte zelenou kartu z obálky a ukažte mi ji. A kdo se nic nového nenaučil, ukažte červenou kartu. Tímto jsme dokončili náš výzkum.
Spoustu nového a zajímavého se ale můžete naučit čtením dětských encyklopedií, které mohou být nejen tištěné, ale i elektronické.
7. Shrnutí lekce
Učitel. Dnes jste byli skutečnými vědci. Chci vás za vaši práci odměnit emblémy vědců.

Pohádka „Kde pupeny tráví zimu“
Nyní jsou všechny rostliny v omámení. Ale jsme připraveni přivítat jaro a začít rozvíjet naše poupata.
Kde tyto pupeny tráví zimu?
Stromy jsou vysoko nad zemí. Ale u bylinek je to jiné.
Zde u ptačince lesní (viz 1) jsou v paždí listů na povislém stonku. Její poupata jsou živá a zelená, ale listy již od podzimu zežloutly a uschly a rostlina se zdá být mrtvá.
A kočičí tlapka (viz 2), ptačinec (viz 3), dubák (viz 4) a mnoho dalších nízkých travin jsou chráněny nejen poupaty pod sněhem - samy jsou tam zachovány nepoškozené, aby se mohly setkat s jarní zelení .
Všechny tyto bylinky mají pupeny, které přezimují nad zemí, i když ne příliš vysoko.
U jiných se poupata na zimu umisťují jinak.
Z loňského pelyňku, svlačec, hrachu myšího, kupavky (viz 5) a měsíčku (viz 6) nezbylo teď nad zemí nic kromě poloshnilých listů a stonků.
A když budete hledat jejich poupata, najdete je těsně u země.
Jahody, pampelišky, kaše, šťovík a řebříček mají na zemi poupata, ale jsou obklopena růžicemi zelených listů. Tyto bylinky také vyjdou zpod sněhu zelenější. Spousta dalších bylinek si přes zimu udržuje pupeny pod zemí. Tam přezimují poupata na oddencích sasanky (viz 7), konvalinky (viz 8), ropucha (viz 9), vrbovky, podbělu, v cibulkách medvědího česneku a husí cibule, v uzlinách corydalis .
Zde přezimují poupata suchozemských rostlin. A vodní pupeny tráví zimu na dně rybníků a jezer, pohřbené v bahně.
Poznámky pod čarou
1. Ptačinec je rod bylin z čeledi hřebíčkovitých. OK. 120 druhů po celém světě. Ptačinec (ptačinec tráva) je jedovatý pro koně a skot, ptačinec (ptačinec) je plevel.
2. Kočičí tlapka (manžeta) je vytrvalá bylinná plazivá rostlina.
3. Jaskolka je rod bylin z čeledi hřebíčkovitých, rozšířený v mírných pásmech severní polokoule.
4. Dubrovka (houževnatá) je rod bylin z čeledi Lamiaceae.
5. Koupelna (kupavka) je rod vytrvalých bylin z čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae).
6. Měsíček lékařský je malý rod vytrvalých bylin z čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae), žijící na vlhkých nebo bažinatých místech.
7. Sasanka je rod oddenkových bylin (ojediněle podkeřů) z čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae). OK. 150 druhů po celém světě. Mnohé z nich jsou brzy jarní rostliny, některé jsou dekorativní. 2 druhy jsou chráněny.
8. Maynik je vytrvalá bylina rostoucí ve stinných lesích v Rusku.
9. Lněná tráva je rod bylin z čeledi Norichaceae. OK. 150 druhů v extratropické oblasti severní polokoule je běžné na Kavkaze a na Středním východě. Asie. Ropucha obecná je plevel; medonosná rostlina Některé druhy jsou dekorativní. 1 druh je chráněn.

Amatérští zahradníci se každý rok obávají, jak vytrvalé květiny a keře přežijí zimu. Keře si v posledních letech získávají na oblibě, protože bez větších problémů dokážou ozdobit zahradu květinami a svěží zelení. Jaká opatření je třeba udělat, aby byla zima úspěšná?

ZAČÍNÁME S NÁKUPEM

Výběr výsadbového materiálu hraje obrovskou roli v zimní odolnosti vaší rostliny. Dovezené sazenice často špatně zimují, protože je hýčká teplé podnebí Evropy. I zimovzdorné druhy a odrůdy mají nižší zimní odolnost ve srovnání se stejnými rostlinami pěstovanými v místních školkách.

Mezi takové keře patří zlatice, deutia, weigela a rododendron. První 2-3 roky je vhodné je přikrýt. Přístřešek spočívá v mulčování kruhu kmene stromu (protože kořeny trpí) a izolaci nadzemní části pomocí spunbondu, pytloviny nebo jiných materiálů. Ohebné větve lze ohnout k zemi a přitlačit deskami.

Pokud takové keře máte, postarejte se o ně alespoň nyní, pokud jste je ještě nezakrývali. Zatím nebyly žádné silné mrazy, budete mít čas své rostliny zachránit.

V průběhu let se zimní odolnost dovážených sazenic zvyšuje, ale někdy zemřou v první zimě. Je velmi výhodné nakupovat rostliny v zahradních centrech (mají tak krásné krabice!), Ale pokud jsou sazenice z Evropy, nebuďte líní jít do nejbližší školky!

DRUHY NEBO ODRŮDY?

Druhové rostliny přezimují zpravidla lépe než rostliny odrůdové a ještě více hybridní. Velmi velké květy nejsou pro rostlinu normou, narušují biologickou rovnováhu a snižují její imunitu. Proto v některých případech stojí za to opustit odrůdy.

Existuje názor, že druhy rostlin nejsou tak krásné jako odrůdy. Ne vždy! Velmi krásně a bujně kvetou například druhy rododendrony. Někdy je nelze odlišit od odrůdových.

Kromě toho existuje zvláštní milost, když květy keře nejsou tak velké. A co je nejdůležitější, tyto rostliny pokvetou každý rok, zatímco ty odrůdové mohou mírně namrzat.

Jako příklad, weigela. Nejvíce zimovzdorné druhy jsou kvetoucí weigela a raná weigela. Mají bohaté růžové květy.


Weigela hybrida, která se často vyskytuje v zahradních centrech, má světlé, karmínově červené nebo vínové květy. Listy a výhonky mají také načervenalý odstín. Takové rostliny vypadají velmi dekorativně. Ale v prvních letech po výsadbě mírně namrzají a později, v tuhých zimách, mohou trpět.

KEŘE ZE SEMEN

Proč pěstovat keře ze semínek, když je můžete rovnou zasadit? Faktem je, že sazenice jsou zimovzdornější. Okamžitě vychované ve vašich podmínkách si na toto mikroklima zvykají od dětství.

Skvělým příkladem je Buddleia. Sazenice Buddleia často umírají po první zimě a sazenice žijí nahé a mění se v bujně kvetoucí keř! Na zimu se nařeže na pařez a přikryje. To není vůbec obtížné, protože stačí pokrýt pařez 15-20 cm smrkovými větvemi a spunbondem.

LOPATKA V RUCE!

Jakmile napadne první sníh, musíte jej použít k izolaci choulostivých plodin. Lopatou odhrnujeme sníh z cest a házíme na obrostlé růže, plaménky a do kmene keřů s nízkou zimovzdorností. Každý centimetr sněhu snižuje mráz asi o 1 stupeň. Tedy při tloušťce sněhu 10 cm a mrazu -20C bude teplota u kořenů jen -10C a mnoho rostlin takové podmínky snáší.

Tak na lopatu, přátelé! Sníh je náš hlavní pomocník!

Jak byste měli na podzim hnojit vytrvalé květiny a okrasné keře?

Odpovědi zkušená amatérská zahradník Elena Mikhailova:

— Zatímco jednoleté zahradní rostliny před sklizní štědře krmíme, u víceletých plodin musíme být mnohem opatrnější. Je lepší nekrmit vůbec nic, než to přehánět s hnojivy. Nebezpečná jsou zejména dusíkatá hnojiva: stimulují další růst a zpomalují dozrávání pletiv a u stromů a keřů lignifikaci mladých výhonků. Rostliny, které se nepodaří připravit na zimu, mohou zmrznout. Fosforečná a draselná hnojiva naopak zlepšují vývoj kořenového systému, podporují lepší zrání a zvýšenou zimní odolnost pupenů a dřeva a zvyšují odolnost rostlin vůči nepříznivým faktorům.

Škodlivý:

Komplexní minerální směsi s významným obsahem dusíku (například nitroammofoska, azofoska atd., stejně jako hotové směsi s označením „trávník“ nebo „jaro“).

Jakákoli vysoce rozpustná a rychle působící organická hnojiva (výluh trávy, ptačí trus, kejda). Nejlepší doba pro jejich použití je květen až červen a v srpnu až září jsou přísně kontraindikovány pro víceleté rostliny.

Užitečný:

Draselná a fosforečná hnojiva, mikroelementové přísady (v množství uvedeném výrobcem na obalu). Dobrou volbou je monofosfát draselný: toto hnojivo obsahuje fosfor i draslík, je vysoce rozpustné a rychle vstřebatelné rostlinami, na rozdíl řekněme od superfosfátu, který je dlouhodobě působící. Můžete použít i hotové směsi hnojiv, ale pouze speciální pro podzimní aplikaci (s obsahem dusíku maximálně 5-10 %).

Dobře prohnilá organická hmota (rašelina, humus, kompost) jako přísada do půdy mezi keři nebo organický mulč.

Mulčování z rostlinného odpadu (posekaná tráva, sláma, spadané listí, drcená kůra nebo štěpka). Rozkládá se pomalu a nenarušuje nutriční rovnováhu. Sypké materiály umístěné na povrchu půdy navíc znatelně vyhlazují prudké výkyvy teploty a vlhkosti v oblasti kořenů a přezimujících pupenů, což pomáhá rostlinám snáze snášet nepředvídatelné rozmary podzimního a zimního počasí. Ale nepřehánějte to s tloušťkou vrstvy: 2-4 cm stačí! Hrudkovaný, vzduchotěsný „kompres“, na který se při vlhkém pádu promění silná vrstva vlhké organické hmoty, se může snadno stát zdrojem problémů.

Dřevěný popel (100-200 g na metr čtvereční). Je zdrojem nejen draslíku a fosforu, ale také vápníku, hořčíku a mnoha dalších stopových prvků.

Štípnout nebo ne?

Mnoho okrasných stromů a keřů má opožděný růst kvůli vlhkému a chladnému počasí na začátku léta. Teoreticky je to plné zmrazení. Abyste tomu zabránili, doporučuje se v srpnu až září zaštípnout špičky větví, které ještě nestihly zdřevěnit. Vyplatí se to dělat a pokud ano, které plodiny, kdy a jak přesně?

Odpovědi Kandidátka biologických věd Irina Okuneva:

— Obecně, mluvíme-li o všech okrasných stromech a keřích, zdržel bych se zaštipování výhonů. Ano, teoreticky může tato technika přispět k ukončení růstu a rychlé lignifikaci výhonů. Ale zároveň se používá k oslabení růstu a posílení větvení. Jakého výsledku bude dosaženo, závisí na době zaštipování, stavu výhonku, druhu a dokonce i typu stromu nebo keře a také na povětrnostních podmínkách v následujícím měsíci nebo dvou. Chyba ve výpočtech může mít za následek výskyt nových výhonků, které rozhodně nemají čas dozrát. Některé rostliny, například šeřík, navíc vyžadují pro plné kvetení horní poupata. A ne všechny zisky je třeba oslabovat.

Navíc ani meteorologové nevědí s jistotou – co když je počasí tak příznivé, že umožní všem výhonkům bezpečně dozrát a mít dobrou zimu? Nebo naopak – přijdou mrazy tak brzy a budou tak silné, že zmrznou i velké větve? Reálné výsledky zimování se posoudí až na jaře. Při plánovaném prořezávání pak odříznete to, co je skutečně zmrzlé. Na podzim má smysl odstraňovat nedozrálé části pouze z těch rostlin, které přezimují s úkrytem (například růže), aby neuhnívaly.

Co ale dělat teď, když vidíte, že váš oblíbený keř nebo strom ještě nemyslí na zimní přípravu? Zkuste rostoucí výhonky naklonit nebo ohnout a v této poloze je svázat – pomůže to zastavit jejich růst. Bude také užitečné krmit rostliny síranem draselným (ne chloridem) nebo k nim volitelně přidat dřevěný popel.

Jak zimují okrasné keře?

Mají dobrou zimní odolnost. Problémy jsou nepravděpodobné: spirea, šeřík, falešný pomeranč, hortenzie stromové a paniculata, měchýřník, hloh, Thunberg a dřišťál obecný (odrůdy), svída bílá (odrůdy).

Středně odolný. Často namrzají jednoleté výhony a poupata: kdouloň japonská, černý bez, okrasné třešně a švestky, stromové pivoňky, rododendrony, makrely, zlatice.

Slabě zimovzdorné, vyžadují povinný úkryt ve středním Rusku a na severu: většina odrůd zahradních růží, hortenzie velkolisté, dubové, vroubkované atd., buddleia, deutzia (odrůdy).

"Změny v přírodě v zimě" - Crossbill je přítel smrku. Na polích je sníh, na řekách led, fouká vánice. Zima. Jak přezimují stromy, keře a trávy. Veverka. Zima v životě rostlin. Co by se mohlo stát lesní zvěři, kdyby lidé káceli smrky. Neživá příroda. Chata je nová, jídelna pro všechny, zve k večeři a ochutnání drobků. Medvěd.

„Stromy v zimě“ - Šišky jsou krátké, s kulatými šupinami. Popel. Smrk. A tohle jsme zjistili... Zjistili jsme, že rostou v parku Petra a Pavla. Dub. Javor. Malé, kulaté ořechy s jedním křídlem. Strom s vysokým oranžovým nebo nažloutlým kmenem? V zimě najdete plody na lipových větvích. Lípa. Javor lze snadno odlišit od ostatních rostlin podle okřídlených vrtulí.

„Zimní les“ - Rozhovor o zimním lese. Lidová přísloví. Jehličí mám delší než vánoční stromeček. Lekce, jak se seznámit s vnějším světem. Bříza. Co děláš hluk v listí za temné, bouřlivé noci? Pomoc ptákům v zimě. Stopy v lese. Ruce jsou svině. Slunce na léto, zima na mráz! Jaké zvíře? Ahoj, les, hustý les, plný pohádek a zázraků!

"Cesta do zimního lesa" - Není to vítr, který zuří nad lesem. Jdu. Klid. Je slyšet zvonění. Cesta do zimního lesa. Nádherný obrázek, jak jsi mi drahý. Zima zpívá a ozývá se. Čí jsou to stopy? Napište větu o zajíci. Cesta. Napište větu o lišce. Učte se od nich – od dubu, od břízy. Les v zimě očarovaný čarodějnicí stojí. Napište větu o veverce.

„Příroda v zimě“ - Téma: Na návštěvě v zimě. Obchod školní farma stavba letiště nemocnice. Jak se mění délka dne? Z čeho jsou sněhové vločky vyrobeny? Co je kůra? Shrnutí lekce. Jaké srážky se vyskytují v zimě? Jaké změny v neživé přírodě nastávají s příchodem zimy? Zima. Jak se tvoří sněhové pelety? Jak se mění teplota?

„Neživá příroda v zimě“ - Neživá příroda v zimě. 1. Tání 2. Led 3. Sněžení 4. Blizzard 5. Mráz. Charakteristika zimy. Sněžení. Rozmrazit. -Nejchladnější období roku. -Slunce zaujímá v zimě nejnižší pozici na obloze. - Jsou stanoveny krátké dny a dlouhé noci. - Půda a vodní plochy zamrzají. - Blíží se mrazy. - Země je pokryta sněhem.

V tématu je celkem 13 prezentací

cíle:
-utváření představ žáků o životě rostlin v zimě;
- formování badatelských dovedností studentů (pozorování, usuzování, analýza, vyhledávání potřebných informací, klasifikace);
-rozvoj schopnosti využívat své dovednosti v samostatné i párové práci.
úkoly:
Vzdělávací: seznámit studenty se životem stromů, keřů a trav v zimě;
Vývojové: rozvíjet výzkumné dovednosti
Vzdělávací: pěstovat starostlivý vztah k přírodě, zájem o okolní svět.
UUD:
Kognitivní: provádět pozorování, používat laboratorní vybavení, formulovat hypotézy, vyvozovat závěry na základě získaných výsledků.
Regulační: stanovení cílů.
Komunikace: schopnost vyjádřit a dokázat své myšlenky.
Osobní: sebeovládání.
Typ hodiny: hodina - výzkum.
Metody výuky:
- způsob kladení vzdělávacích otázek,
- metoda "Vzdělávací výzkum",
- informační a komunikační metoda.
Technická podpora: interaktivní komplex.
Vybavení: učebnice, sešit, lupy, topolové větve s poupaty, mikroskop, ilustrace stromů, keřů a bylin, počítačová prezentace „Jak bylinky, keře a stromy přezimují“
Během vyučování
1. Organizační moment.
-Ahoj hoši!
-Dnes ve třídě vás zvu, abyste provedli studii, ve které jste
být skutečnými vědci.
-Kdo jsou vědci, co dělají?
(Odpovědi dětí)
Výborně!

2. Plánování činnosti

Než se pustíme do práce, musíme si naplánovat naše aktivity. Vyjmenujte aktivity, které nám dnes ve třídě pomohou

Dlouhodobé sledování

Práce s knihou

Práce s lupou

Objevování nových poznatků

Práce v notebooku

3. Aktualizace, nastavení tématu.

Po kanceláři jsou rozvěšeny obrázky „Seasons“ a „Seashore“.

Podívejte se kolem sebe, jaké obrázky nás dnes obklopují? (roční období)

Jsou všechny obrázky vhodné? (Ne, jeden je navíc, protože ukazuje pobřeží)

Jaké je teď roční období? (Zima)

Kdo dokáže sestavit příběh pomocí karet „Zima v neživé přírodě“?

O zimě jsme mluvili již v předchozích lekcích. Jaká témata jsme již probrali v předchozích lekcích? (v zimě ptáci, v zimě zvířata, v zimě zvířata rybníka).

O jakém úseku živé přírody jsme ještě nemluvili v předchozích lekcích? (o rostlinách)

Jaké je téma naší dnešní lekce?

Život rostlin v zimě.

Srovnejme to s tématem v učebnici. Jsou tam nějaké rozdíly?

(Ano)

Co bude cílem naší lekce? (zjistit, jak přezimují trávy, stromy, keře).

Kde můžeme získat informace k tématu naší lekce? (v učebnici, čítance, encyklopedii).

ÚŽASNÝ! Nyní vás zvu, abyste se stali průzkumníky

4. Objevování nových poznatků

Posaďme se ve skupinách. Každá skupina dostane úkol, pohovoří o tom, co zjistila, a získané poznatky zapíšeme do naší badatelské tabulky.

Byliny

Jednoleté bylinky (například _____heřmánek) nechávají __________ (semena), vytrvalé rostliny (například ________kapraď) přezimují _______________ (pod sněhem), což je chrání před __________ (c).

Stromy

I v létě stromy a keře vytvářejí ________________ (korkovou vrstvu), která se s nástupem chladného počasí zhušťuje. Šťávy těchto rostlin______________________ (houstnou) a stromů ______ (zpomalují) jejich životní procesy.

Keře

5. Tělesné cvičení.

6.Práce ve dvojicích

Podívejte se na stránky 42–43, řekněte mi, co se stane s listnatými stromy při přípravě na zimu? Přezimují listím? (Ne)

upevněné na desce.

Nyní vám doporučuji zkontrolovat naše prohlášení.

Praktická práce o studiu struktury ledvin:- Co vidíte na obrázku s nápisem „zkušenost“ na straně 42 učebnice?

Prohlédněte si otevřenou ledvinu lupou. čeho sis všiml?

pevný Na stole!

Učitel: Listnaté stromy a keře shodily listí, ale nezůstaly bez listí. Na jejich větvích jsou v poupatech ukryty drobné lístky.

7. Práce v sešitech

Otevřete sešity. Nakreslete pupen, který jste pozoroval. Jakou barvu máme zvolit – jasně zelenou nebo zelenou na ozdobu ledvinky? Kdy se na větvích tvoří pupeny?

Poupata se tvoří na jaře, kdy vše začíná kvést, spolu s listy se na stromech objevují mladé pupeny. Na podzim jsou pokryty hustými šupinami, přezimují a na jaře kvetou a na větvích se tvoří nová poupata.

8. Dlouhodobé pozorování

Kluci, věnujte pozornost našemu plánu. Dokončili jsme všechny plánované práce? (zbývá dlouhodobý experiment)

Práce z učebnice, strana 42.

Co tato ikona znamená? (dlouhodobé pozorování)

Jaký druh pozorování si myslíte, že budeme provádět?

(Děti dávají větvičky s poupaty do sklenic s vodou)

Co bychom měli dělat s větvemi, které mají kořeny?

V závěru práce jsou výsledky výzkumu odsouzeny.

Shrnutí lekce

Pamatujete si, na jakou otázku jsme hledali odpověď?

Jaké otázky jsme ve třídě řešili? Jaké závěry jste vyvodil? Porovnejme náš závěr se závěrem, který učinili autoři naší učebnice.( přečtěte si výstup v učebnici na straně 43)

Odraz