Тема уроку - підготовка до написання твору "Чому вчать байки Крилова?". Байка - це розповідь, яка вчить уму-розуму Твір на тему Чому вчить нас байка

Байку можна назвати незвичайним літературним твором. Незважаючи на невеликий обсяг та кількість персонажів, у ній завжди піднімається важлива проблема та присутній моральний урок.

Чому вчать байки І. Крилова

Крилов, відомий байка, дуже вміло творив у цьому жанрі. Його коротенькі, але дуже повчальні байки, буде корисно прочитати будь-якій людині, незалежно від віку. Автор, органічно використовуючи образи тварин замість людей, дарує читачеві цінні моральні уроки. У чому вони полягають? Відповідь проста: література вчить жити і байки не є винятком. Завдяки цим невеликим текстам, можна зробити собі висновки про навколишню реальність:

  1. Світ не такий простий, як здається.
  2. На життєвому шляху зустрічаються різні люди – чесні та брехливі, шляхетні та непорядні, щедрі та жадібні.
  3. У світі постійно відбуваються протиріччя між добрим і поганим.
  4. Всім рано чи пізно доведеться відповідати за свої дії.

У байці все збудовано на протилежностях. Автор спеціально грає на контрасті, щоб просто та доступно підвести читача до основної ідеї, до розкриття моралі. Крилов у своїх байках говорить про всі вищевикладені проблеми. Він протиставляє характери та сутності різних людей (прихованих під образами тварин) та проводить між ними паралелі.

Мораль байки І. Крилова «Орел та бджола»

У цій байці показані два абсолютно різні представники тваринного світу. Орел - сильний і зарозумілий, гордий тим, що літає високо в небі та наводить страх на інших тварин. Вся його сила та повага побудовані саме на страху. Бджола ж, маленька і спритна, щодня облагороджує свої стільники, важко працюючи. Орел дорікає бджолові в тому, що її праця марна для неї самої, що таких бджіл, як вона, багато її роботи ніхто не помітить. Бджола відповідає Орлу, що трудиться не для своєї вигоди, а на благо спільної справи, яка принесе свої плоди.

Мораль у тому, що з різних верств суспільства бачать світ по-різному. Хтось не хоче працювати для спільного блага, тільки хвалиться собою та своїм високим становищем. Інший щодня працює, намагаючись бути корисним, вкладаючи сили та старання у спільну справу. Саме така людина може добитися пошани оточуючих та міцного становища у суспільстві.

Тема уроку – підготовка до написання твору

"Чому вчать байки Крилова?"

(На прикладі байки "Свиня під дубом")

Тип уроку – підготовка до твору

Мета - навчити учнів 5 класу писати твір - міркування по творчості І. А. Крилова "Свиня під Дубом"

Завдання:

    Повторити правила написання твору-міркування.

    Згадати жанрові особливості байки.

    Виявити вади, властиві героям байки.

    Визначити ставлення учнів до таких вад як жадібність, невігластво.

Методи роботи – репродуктивний (слово вчителя, словникова робота, читання байки майстром художнього слова), продуктивний (складання характеристик героїв байки), евристичний (бесіда).

    Організаційний момент.

Здрастуйте, хлопці! Рада вас бачити! Сьогодні у нас непростий урок, урок, який вимагатиме від вас уваги, посидючості, терпіння і, звичайно, уміння працювати.

2. Актуалізація знань.

* Робота з епіграфом:

Хто не чув його живого слова?

Хто в житті з ним не зустрівся свого?

Безсмертні твори Крилова

Ми з кожним роком любимо все сильніше.

Зі шкільної парти з ними ми зживалися,

У ті дні буквар ледве осягнули.

І в пам'яті навіки залишалися

Крилаті криловські слова.

М.Ісаковський

Про якого письменника йдеться у вірші радянського поета М. Ісаковського?

Сьогодні ми продовжуємо знайомство із творчістю І. А. Крилова. Подивіться на дошку, де записано тему уроку. Поставте собі завдання у вигляді питання, які ми, виходячи з теми, вирішуватимемо на уроці.

1. Що таке байка?

2. Хто такий Крилов?

3. Чому вчать байки Крилова?

3. Підготовка до написання твору.

Працюємо над першим питанням Що таке байка?

Знайдіть визначення цього поняття у підручнику.

Які особливості байки?

Алегорська форма

    Сатиричне зображення

    Герої – тварини

    Діалог

    Афористичність

Працюємо над другим запитанням Хто такий Крилов?

Які крилаті вирази у байці "Свиня під Дубом" можна виділити?

(Їх немає)

Правильно. Виділіть мораль байки

Невіглас також у засліплення

Бронює науки і вчення,

І всі вчені праці,

Не відчуваючи, що він їсть їхні плоди.

4. Робота з картками.

Хлопці перед вами картки. Закінчіть висловлювання І. Дмитрієва про Крилова.

І. Дмитрієв...(говорив) початківцю... (байкарові):

"Це справжній Ваш рід, нарешті, Ви знайшли його".

5. Повідомлення учня про біографію Крилова (коротко)

КРИЛОВ Іван Андрійович (1769-1844)
Іван Андрійович Крилов - поет-байкар, драматург. Народився у Москві, у ній бідного армійського офіцера. Вихованням хлопчика займалася мати. Вона навчила його читати та писати. Після смерті батька працював переписувачем. Посилено займався самоосвітою, грав на музичних інструментах. 1782 року переїхав до Петербурга. В 1809 вийшла перша книга байок Крилова, і до нього прийшла справжня слава. Загалом Крилов створив понад 200 байок. Книжки байок розкуповувалися миттєво.

Чому? Як ви вважаєте? (Відповіді дітей)

Подивіться на 2 картку і додайте слова, відповідаючи на запитання: Чому книги байок розкуповувалися миттєво?

......(цікава, цікава) байкова розповідь,

......(цікаві) образи,

...... (що запам'ятовується, легко відтворювана) мораль

6. Фізкультхвилинка

Працюємо над 3 питанням.

Прочитайте ще раз мораль цієї байки. Чому вона вчить?

З героєм байки – Свинею – Крилов порівнює людей, які не помічають навіть очевидного, не цінують того, що дає їм природа, не прагнуть знань. Через свою обмеженість такі люди не розуміють, що все, що їх оточує, – це «плоди» природи і знань, якими вони невдячно користуються. Байка вчить нас бути ввічливішими, освіченішими, вдячнішими.

7. Висновок

Байка "Свиня під Дубом" невелика за обсягом. Головний геройтут Свиня., яка підриває укорені у Дуба. Вона це робить, коли вже наїлася. Їй байдуже, що Дуб може загинути. Свиня це не розуміє, бо вона невігла.

Байка спрямована проти свині. І все? Ні. Спрямована проти всіх невігласів.

8. Підсумок уроку.

- Хлопці, які завдання ми з вами ставили собі на початку уроку?

1. Що таке байка?

2. Хто такий Крилов?

3. Чому вчать байки Крилова?

Чи ми досягли результату? відповіли на всі запитання?

9. Рефлексія.

Сьогодні я дізнався…

Було цікаво…

Урок дав мені для життя.

10 Домашнє завдання

Написати твір на тему "Чому вчать байки І. Крилова?"

Зверніть увагу на пам'ятку "Як писати твір-міркування

Прочитайте ще розепіграф до уроку та скажіть,

З сьогоднішнього уроку ми з вами почнемо вивчення російської літератури XIXстоліття, яку називають золотою літературою. На підсумковому уроці ми з вами маємо відповісти на запитання: чому XIX століття літератури називається Золотим?

Золоте століття літератури ми почнемо з вивчення творів великого російського байкаря. Ви чітко визначили, що це І.А. Крилов.(Запис теми в зошити, оголошення мети та завдань уроку).

Прочитайте ще раз вірш М. Ісаковського про І.А. Крилове. Чи згодні ви з його словами?

Чому крилівські слова названі «крилатими»?

* Вікторина з перевірки знань учнями про байки І.А. Крилова (слайд №2,3)

1. Продовжіть крилаті слова:

    Ти все співала? Це справа ... (Так іди ж потанцюй)

    А ви, друзі, як не сідайте ... (Всі в музиканти не годіться)

    Зозуля хвалить півня… (За те, що хвалить він Зозулю).

2. З яких байок ці рядки?

    Ти винен тим, що хочеться мені їсти («Вовк і Ягня»)

    Ай, Мосько! Знати вона сильна, коли гавкає на Слона! («Слон і Моська»)

III.Етап засвоєння нових знань.

* Знайомство з біографією І.А. Крилова (підручник, сторінки 85-87); евристична розмова.

Коли, де у якій сім'ї народився І.А. Крилов?

Сучасником якихось історичних подій був І.А. Крилов?

*Слово вчителя (слайд №4):

Під час Пугачівського повстання батько майбутнього письменника служив помічником коменданта Яїцької фортеці у приуральських степах. Коли козаки взяли в облогу фортецю, малолітній Крилов і його батьки ледь не загинули: Пугачов погрожував схопити їх і повісити. Потай у великому глиняному горщику мати забрала сина до Оренбурга. Незабаром була багатомісячна облога Оренбурга. Про небезпеку перебування у місті, про голод, який зазнали мешканці, пізніше Крилов розповідав А.С. Пушкіну. Пізніше Пушкін писав: «Після бунту Ів. Крилов повернувся до Яїцького містечка, де завелася гра в пугачівщину. Діти розділилися на дві сторони: городову і бунтівську, і бійки були значні, Крилов, як син капітанський, був ватажком однієї зі сторін ... » Гра скінчилася, але Крилов все своє життя залишався заводилою, забіякою і забіяком. Тільки його бойовою силою стали не кулаки, а гостре влучне слово. Це гостре влучне слово виразилося і визначилося у такому жанрі як байка.

*Словникова робіта (слайд №5)

Байка - невелика віршована розповідь, в якій дається повчальний сатиричне зміст.

Які особливості байки? (Слайд №6)

    Алегорська форма

    Сатиричне зображення

    Герої – тварини

    Діалог

    Афористичність

*Слово вчителя

На планеті Земля мешкає велика кількістьлюдей. Життя у них різне, кожен обирає свій шлях, свою долю. Як немає однакових квіток, птахів, тварин, так і однакових людей нема. Кожна людина індивідуальна, має свій характер, стиль поведінки.

Незважаючи на те, що ви навчаєтесь в одному класі, ви всі абсолютно різні. Є лише одна маленька ниточка. Яка пов'язує як вас, а й інших людей. Цю ниточку можна назвати «Ставлення до пороків».

*Словарна робіт

Що таке порок? (Слайд №7)

До речі порок можна підібрати синонім:порок - недолік .

Як ви вважаєте, які вади бувають?

Багато байках Крилова практично кожен герой має свій недолік. На необхідно з'ясувати, які вади притаманні героям байки «Свиня під Дубом». Також визначимо, як сам Крилов ставиться до вад.

*Аналіх художнього твору.

* Прослуховування байки «Свиня під дубом» ( учні слухають + читають у підручнику байку).

*Евристична розмова.

Чи сподобалася вам байка?

Хто є головними героями байки?

Знайдіть у байки рядки, які описують дії Свині.

(«…наїлася жолуді досита, до відвалу; … і рилом підривати у Дуба коріння стало») )

Навіщо Свиня підривала у Дуба коріння? (Шукала жолуді)

Знайдіть у байці слова, які каже Ворон Свині.

Чи почула слова Ворона Свиня? Що вона відповіла Воронові?

Як ви вважаєте, яка Свиня? (жадібна, слайд №8)

Але чи знала свиня, що жолуді ростуть на Дубі, і якщо Дуб загине, то жолудів не буде? Як ви думаєте, про яку рису характеру Свині це говорить? (невігластво, слайд №8)

Яка Свиня? (жадібна, неосвічена )

Чи подобається вона вам? А як ставиться до неї автор?

У байці І.А. Крилов не так висміює Свиню, як засуджує її вади, вади.

Знайдіть мораль байки. Прочитайте її. (Слайд №9)

Як ви знаєте цю мораль? Чому вчить нас байка? Чи можна бути жадібними, неосвіченими в нашому житті?

Якби вам запропонували зіграти у цій байці, яку. Роль би ви зіграли? Відповідь запишіть у зошит. (даний методичний прийом перевіряє особистісні якостіхарактеру учнів)

IV.Закріплення здобутих знань.

Що нового на уроці про І.А. Крилові ви впізнали?

Що таке байка? Які її особливості?

Про що байка «Свиня під Дубом»? Чому вчить нас ця байка?

Сподіваюся, що байка І.А. Крилова прочинила завісу на деякі вади людей. Ви зрозуміли, що такі вади як жадібність, невігластво – негативні риси характеру. І я сподіваюся, що ці вади ніколи не торкнуться вашої душі.

V.Оголошення домашнього завдання.

Вивчити байку. Намалювати до байки ілюстрації.

Твір про байки Крилова - 5 клас

Варіант 1

Знаменитий, відомий на весь світ байкар. Кожен із його творів – це повчальний шедевр. З самого дитинства вчителі та батьки дають нам читати байки Крилова, щоб ми росли та виховувалися на правильних прикладах та моралях.

Так, відомий твірІвана Андрійовича «Квартет» вчить нас бути самокритичними. Адже за сюжетом байки проблема була зовсім не в тому, як розсадили звірів, а в тому, що вони не володіли необхідними талантами. «Стрекоза і мураха» змушує замислитися над тим, що все треба планувати заздалегідь, бо потім часу на роздуми може не залишитися. Мораль твору «Лебідь, рак і щука» полягає в тому, що ні вона справа не буде доведена до логічного кінця до тих пір, поки люди, які мають до нього відношення, не порозуміються і не почнуть діяти разом, спільно.

Переказувати Крилова і говорити про сенс, закладений у кожній з них, можна нескінченно. Найголовніше – зрозуміти, для чого вони були написані. Моя думка – для виховання. Кожен твір закінчується якоюсь мораллю, яка має бути закладена в серцях дітей та дорослих.

Насамперед байки Івана Андрійовича, великого письменника, вчать нас бути добрими по відношенню один до одного. Ще одна важлива мораль – чесність. Ніколи не треба брехати, бо найвишуканіша брехня все одно виллється назовні. Деякі байки свідчать, що завжди потрібно залишатися самим собою, а головне – вміти знаходити вихід із будь-якої ситуації. Крилов розповідає у тому, що заздрість - одне з найгірших людських почуттів, а бажання вчитися і вдосконалюватися позитивно позначиться кожному з нас.

Саме завдяки таким моралям байки знаменитого Івана Андрійовича Крилова будуть корисні не лише школярам, ​​а й деяким дорослим, які надалі зможуть подавати добрий приклад своїм дітям.

Порівняння байок «Квартет» та «Лебідь, рак та щука»

Іван Андрійович Крилов великий російський байкар, що зробив байку не тільки гостро сатиричним твором, але підняв її на небувалу висоту. Його твори не просто оригінальні, високохудожні, але вони не втратили свого значення й у наші дні.

Крилов у своїх байках не просто критикував царську владу, уряд і чиновників, у багатьох своїх творах він зображував сатирично і висміював конкретні події та певні історичні особистості. Так, у байці Квартет поет висміяв Державну раду та її керівників, які виявилися нездатними та безпорадними перед конкретними політичними завданнями.

Крилов звертає свою сатиру проти порожніх балакунів і неуків. Байка була написана через рік після того, як приступила до своїх обов'язків сформована Олександром I Державна рада. Цар розділив його на чотири відділи, на чолі були поставлені високородні вельможі: князь Лопухін (Козел), граф Аракчеєв (Ведмідь), Завадовський (Осел), Мордвінов (Мартинка).

Проказниця-мавпа,

Так клишоногий Ведмедик;

Затіяли зіграти квартет

Вдарили в смички, б'ють, а толку немає.

І ось пішли найдовші суперечки про те, кому з вельмож керувати якимсь із відділів. Кілька разів їм довелося волею царя змінюватися ролями, поки нарешті, ролі остаточно розподілені:

Ось, ще дужче пішли в них розбори

Кому та як сидіти.

Але мудрий Соловей народ розуміє необхідну умову злагодженої гри квартету роботи Державної ради професіоналізм:

Щоб музикантом бути, так треба вміння

І вуха ваших ніжних,

Їм відповідає Соловей.

І майже як афоризм, коротко та категорично звучать слова вироку:

А ви, друзі, як не сідайте.

Все в музиканти не годіться.

Крилов від імені народу, всіх розсудливих людей ... каже, що для заняття політикою, справами держави, недостатньо просто належати до вищого класу народження, необхідні спеціальна освітаі культура, природний розум та здібності оратора. Усього цього позбавлені призначені вельможі, тому й не знайшлося від їх діяльності.

Цю ж тему Крилов продовжує у байці Лебідь, Рак та Щука. За обсягом байка зовсім невелика, але це не применшує її переваги. Вона гостро сатирична; мораль, дана автором на початку твору, допомагає читачам налаштуватися на потрібний лад, одразу й безпомилково зрозуміти думки автора, завуальовані езоповою мовою. Сучасники Крилова чудово розуміли алегорії поета.

Одного разу Лебідь, Рак та Щука

Везти з поклажею віз взялися,

І разом троє всі в нього впряглися;

Зі шкіри лізуть геть, а возу все немає ходу!

Поклажа для них здавалася б і легка,

Так Лебідь рветься на хмари,

Рак задкує назад, а Щука тягне у воду.

Майстерність Івана Андрійовича полягає у універсальності його творів. Написані на конкретні події, вони в силу своєї багатозначності можуть бути додані до будь-якого моменту. Вони існують поза часом і простором, у цьому їхня головна гідність. Вони також актуальні сьогодні, як і сто років тому. Як пояснити цей феномен. У нього багато складових: це і талант Крилова, який знайшов свій вихід у сатирі, у жанрі байок. І прекрасна, образна і лаконічна мова, якою так майстерно користується автор, переходячи з літературної на розмовну, навіть часом на діалектну. І, звичайно ж, знання матеріалу, про який пише Іван Андрійович.

Крилов запозичує свої образи із фольклору, завдяки цьому письменнику не потрібні розгорнуті характеристики героїв, стереотипи вже склалися протягом століть. Цим він досягає лаконічності і точності параметрів, безпомилкового потрапляння в істину.

Крилов справді народний письменник, художник величезної сили, його впливом геть російську літературу було великим. У Івана Андрійовича вчилися такі майстри слова, як , . В наш час байки Крилова здобули нове життя. Вони, як і раніше, борються з ханжеством і лицемірством, вульгарністю і чванством у цьому секрет їхнього довголіття.

Що засуджується у байках Крилова

Байки Івана Андрійовича Крилова, великого російського байкаря, знайомі кожному. Крилов став класиком ще за життя - його байки були високо оцінені сучасниками.

Крилов був справжнім майстром слова: він писав свої байки коротко, дохідливо, дуже виразною, але водночас простою та зрозумілою мовою.

Як і основоположник жанру байки Езоп, і Лафонтен, французький байка, що жив у 17 столітті, Крилов у своїх байках висміював людські вадита недоліки. Тварини, які виступають дійовими особами в байках Крилова, втілюють у собі людські якості, і автор в алегоричній манері засуджує вади людей та суспільства.

Наприклад, у байках "Свиня під дубом", "Півень і перлове зерно", "Мавпа та окуляри" автор висміює невігластво. У байках "Квартет" та "Музиканти" - некомпетентність тих, хто береться не за свою справу. У байці "Слон і Моська" - хвастощі. У байці "Ворона і Лисиця" - лестощі і дурість.

А ось у байці “Вовк і Ягня” Крилорв засуджує тиранію та свавілля влади. Недарма перший рядок цієї байки - "У сильного завжди безсилий винен".

Багато рядків байок Крилова з роками перетворилися на прислів'я і приказки, наприклад: "А Васька слухає та їсть", "А скринька просто відкривався", Байки Крилова, яким вже більше століття, залишаються напрочуд сучасними і в 21-му столітті.

Загальнолюдський сенс байок І. А. Крилова

Твори великого російського байкаря І. А. Крилова принесли йому не тільки популярність, а й народну любов. У своїх байках Крилов висміює людські недоліки та пороки суспільства, виступає проти несправедливості та беззаконня.

У байці «Осел і соловей» Осел виступає у ролі слухача, а й судді для маленького лісового співака. Ми чудово знаємо, що дурна і вперта тварина надто далеко від мистецтва, щоб зуміти гідно оцінити майстерне солов'їне виконання, але в Осла з цього приводу своя думка:

А шкода, що незнайомий

Ти з нашим півнем;

Ще б ти більше загострився,

Коли б у нього трошки повчився.

Нам стає смішно, бо кожен із нас хоча б одного разу зустрічався з людьми, які намагаються судити про те, у чому зовсім не розуміються.

У байці «Щука» І. А. Крилов з гумором викриває сильних цього світу, які завжди готові вигородити один одного («рука руку миє»). Розбійницю Щуку за всі вчинені нею у ставку злочини вирішують «зрадити ганебну кару». Лиса-Прокурор, якій Щука «постачала рибний стіл», пропонує суддям утопити винну в річці, на що ті з неуцтва погоджуються.

Однак не у всіх байках злі та підступні хитруни обманюють чесних простолю. Вовка, який хотів залізти до кошари, а потрапив на псарню, чекала зовсім інша доля. На вовчу хитрість знайшлася мудра відповідь досвідченого Ловчого:

… звичай мій:

З вовками інакше не робити світової,

Як знявши шкуру з них геть.

Майстерність Крилова-байкаря проявляється не лише у виборі ідей та сюжетів для своїх творів, а й у афористичності мови, близькості її до розмовної народної мови. Тому не дивно, що багато фраз і виразів настільки точно відображають дійсність, що легко увійшли в розмовну мову і стали прислів'ями і приказками, відомими всім.

Викриття пороків людини та суспільства в байках І. А. Крилова”

У своїх сатиричних байках Іван Андрійович Крилов виступає як викривач пороків самодержавно-кріпосницької Росії. Причому жало його сатири спрямоване як проти недоліків, властивих окремим людям, і проти суспільних явищ, які гальмують розвиток країни шляхом прогресу.

Прикладом першої групи байок може бути «Дзеркало і Мавпа».

Мавпа, у Дзеркалі побачивши образ свій,

Тихохонько Ведмедя толк ногою:

«Дивися, - каже, куме милий мій!

Що це там за пика?

Які у неї кривляння та стрибки!

Я вдавилася б з туги,

Коли б на неї хоч трохи була схожа...»

Під Мавпою маються на увазі люди, які бачать недоліки інших, а своїх власних не помічають, навіть якщо перед ними поставити дзеркало. Уроком таким людям служить відповідь Мишки:

Чи не краще на себе, кумо, повернутись?»

Однак мораль байки виявляється ширшою за її безпосередній зміст. У ній І. А. Крилов вказує на такий суспільний порок, як хабарі:

Що Климич на руку нечистий, усе це знають;

Про хабарі Климичу читають,

А він крадькома киває на Петра.

Як приклад творів другої групи можна навести байку І. А. Крилова «Щука». У ньому міститься гостра політична сатира на судову систему царської Росії.

На Щуку подано до суду донос,

Що від неї життя в ставі не стало;

Доказів представлений цілий віз…

Але у ролі Прокурора на суді виступила Лиса. Однак:

…слух між народу йшов,

Що Щука Лисинці постачала рибний стіл…

Хитра Лисиця пропонує винести ставковій хижачці, на перший погляд, сувору міру покарання:

Повісити мало, я б їй страту визначила,

Який не бачено у нас тут на віку:

Щоб було надалі шахраям і страшно, і небезпечно -

Так утопити їх у річці. - "Прекрасно!" -

Кричать судді. На тому вирішили все згідно.

І Щуку кинули – у річку!

Тобто насправді, за видимістю покарання, злочинниці надали можливість і далі вершити свої злодійські справи. Тільки тепер уже не в ставку, а в річці.

Я думаю, що сатиричні байки І. А. Крилова не втратили свого значення й у наші дні.

У сильного завжди безсилий винен

Байкам І. А. Крилова вже понад двісті років, проте їх образи досі залишаються живими і впізнаваними. Це тому, що великий байка не вигадував характери своїх персонажів, а спостерігав в житті. Байки Крилова - пекуча сатира на чиновників-самодурів, вони спрямовані на висміювання людських вад: ліні, боягузтво, лицемірство.

Порівнюючи дві байки І. Крилова: "Вовк і Ягня" і "Ворона і Лисиця", можна знайти в них багато спільного. Сила Вовка в тому, що він більший за маленьке Ягня і відчуває свою безкарність. Але, незважаючи на це, він, звичайно ж, розуміє, що чинить неправильно, його совість нечиста. Тому Вовк, "справі дати хоча законний вигляд і толк", починає лицемірити. Він намагається зробити винним слабкого Ягняти, який силі може протиставити лише свою чесність. Ягня сміливо відповідає на питання Вовка, але його доля - бути з'їденим. "Ти винен уже тим, що хочеться мені їсти", - перериває Вовк всі заперечення Ягня і тягне його в темний ліс.

У байці "Ворона і Лисиця" сила спочатку явно на боці Ворони: адже вона має сир і сидить вона в безпеці - високо на дереві. Лисі її не дістати. Але у кожної своєї методи досягнення мети. Лисиця хитра і вміло цим користується. Вона починає розхвалювати довірливу Ворону: "що за шия, що за очі!" Побачивши, що птах уважно прислухається до лестощів, Лисиця просить Ворону заспівати. Заслухавшись, Ворона охоче каркає, і сир дістається Лисиці. Мені здається, що в цій байці І. Крилов висміює не так лицемірство Лисиці, як довірливість, простодушність, самолюбування Ворони, яка не вміє відокремити слова лестощів від правди.

Н. В. писав, що байки І. Крилова - "справжня книга народної мудрості". На основі ситуацій, створених авторами, на прикладі героїв байок вчишся бути чесним, сміливим, не говорити про те, чого не знаєш, і розумієш, що знань багато не буває.

«Байки Крилова» - твір 6 клас

Твори великого російського байкаря Івана Андрійовича Крилова знайомі нам із самого дитинства. Він писав чудові короткі оповідання повчального характеру - байки, в яких засуджував та осміював людські недоліки. Діючими особами у байках виступають тварини, предмети, у яких виявляються людські якості.

Байки Крилова стали широко відомі ще за його життя, але досі користуються великою популярністю. Тому що теми, які торкнулися ним, і створені ним алегоричні образи і зараз залишаються актуальними. У його байках втілюються народні ідеали працьовитості, шляхетності, чесності, безкорисливості, добра та справедливості.

А. С. знаходив у байках Крилова відмінні властивості російського народу: "веселе лукавство розуму, насмішкуватість і мальовничий спосіб висловлюватися".

Потрібно мати справжній талант, щоб так яскраво і коротко, у двох рядках, як це робив Крилов, вміти показати цілий характер. Крилов писав так просто, зрозуміло, що кожна людина легко запам'ятовує чудову мову її байок, дізнається російський характер у героях. У своїх творах Крилов, обстоюючи ідеали добра і справедливості, безкорисливості та працьовитості, їдко висміює хитрість, лінь, дурість, впертість, боягузливість.

Наприклад, у байках “Квартет”, “Лебідь, Щука та Рак” він критикує відсутність елементарних умінь та згоди, без яких не можна досягти хороших результатів. А "Вовк і Ягня" - зла сатира, в якій автор критикує аморальність, деспотизм і свавілля влади: "У сильного завжди безсилий винен".

Особливе місце у творчості Крилова займають байки, написані під час Вітчизняної війни 1812: "Кіт і Кухар", "Вовк на псарні", "Обоз", "Ворона і Курка". Вони втілилися патріотичний дух народу, думки і почуття самого автора в годину грізних випробувань. У героях байки "Вовк на псарні" ми дізнаємося російський народ, який піднявся на війну з Наполеоном, самого Наполеона в образі Вовка та мудрого російського полководця Кутузова в образі Ловчого.

Величезний успіх і популярність байок І. А. Крилова можна пояснити тим, що автор представив у своїх творах все російське життя та оцінив її з погляду простого народу. У своїх байках Крилов відгукувався на події сучасного йому життя, але вони не втрачають своєї актуальності, бо справжні, поетично сильні слова та правдиві образи надовго стають надбанням народу. У мовних засобах, образах Крилов йде від фольклору, але при цьому завдяки точності, влучності, простоті багато рядків його байок увійшли в розмовну російську мову, стали прислів'ями та приказками, зажили своїм власним життям: “А Васька слухає та їсть”, “А ви , друзі, як не сідайте, все в музиканти не годьтеся”, “А скринька просто відкривався”, “Недарма говориться, що справа майстра боїться”.

Байки І. А. Крилова не старіють. Вони і для нас, сучасних читачів, цікаві та корисні.

Чому вчать нас байки? (твір)

Байка - один з улюблених жанрів літератури. Байки Езопа, Федра, Лафонтена, Л. Боровиковського, Є. Гребінки, П. Гулака-Артемовського, Л. Глєбова, Кантемира, Тредіаковського, І. Крилова знають, люблять та цінують у всьому світі. Чому ж байка є такою популярною та коханою в народі? Чи не тому, що в цих коротеньких байкових оповіданнях зображуються незвичайні герої? Тут бачимо хижих Вовків і Ведмедів, хитрих, підступних Лисиць і беззахисних Ягнят… «Звірі мої за мене говорять», - неодноразово повторював відомий російський письменник І. А. Крилов. Про що говорять ці незвичайні герої? Найчастіше вони наочно демонструють дурість, невігластво, жадібність, лукавство, хвалькість, самодурство та жорстокість. І зовсім неважко здогадатися, що в цих смішних, а іноді й сумних історіях з байок говориться про людей, про їхні пороки та недоліки.

Читаючи байку, ми щиро сміємося, але водночас розуміємо, що головний її висновок завжди серйозний. У своїх байках письменники-письменники викривають ті недоліки, які заважають людям жити. Вони, безумовно, несуть у собі позитивний заряд – завжди працюють на добро, допомагають нам позбавитися недоліків, боротися з тими, хто не хоче жити чесно, кому не подобається нормальні людські стосунки.

Байки засуджують паразитизм, моральну ницість. І водночас вчать нас бути людяними, доброзичливими, працьовитими. Чимало повчального знаходять для себе в байках все нові й нові покоління людей, що приходять у світ. Завжди цікавими, нетлінними залишаються сюжети байок, персонажі яких - Лев, Ведмідь, Вовк, Лисиця, Ягня та інші звірі - допомагають розуміти добро і зло, правду і неправду в житті людей, тому виховне значення байок важко переоцінити.

Байки І. А. Крилова - прекрасна школа спостережень життя, явищ, характерів. Байки зацікавлюють і динамічними сюжетами, і зображенням характерів дійових осіб, зокрема тварин, комах, птахів. Проте тварини, комахи та риби у байках, за точним виразом І. Франка, “одною бровою підморгують на людей”.

Отже, кожна прочитана байка викликає у людини роздуми. Читаючи байку “Дем'янова юшка”, розумієш: історія, яку розповідає автор, зовсім не про конкретних Дем'яна та Фока і не про юшку та надмірну

Гостинності. Дем'ян уособлює такі риси, як нав'язливість, прискіпливість, настирливість, невміння з повагою ставитись до бажань іншої людини.

І ще байка вчить: гарні наміри не завжди мають добрих наслідків. Невміння працювати разом, турбуючись про спільну справу, а чи не про свої смаки, уособлюють персонажі байки “Лебідь, Щука і Рак”. Останній рядокцієї байки - "І тільки віз і нині там" - став крилатим виразом. Іноді за допомогою цих слів характеризують стан справ людини, яка не здатна завершити розпочате.

Байка допомагає зрозуміти: перш ніж взятися

За якусь справу треба добре зважити і свої можливості, і можливості своїх співучасників. Інакше вийде з цієї справи “тільки мука”.

Невіглас викриває І. А. Крилов у байці "Мавпа і окуляри". Деякі люди дуже схожі на персонажів байки: не здатні зрозуміти якесь явище, вони заперечують чи забороняють його. Чимало дійових осіб байок І. А. Крилова ніби прийшли з народних казок.

У байці “Ворона та Лисиця” саме хитрощі допомагають лисиці заволодіти шматком сиру. Але байка засуджує не лукавість і хитрощі, а підлабузництво і тих, хто вірить будь-яким словам, аби тільки вони були приємними. Отже, байки І. А. Крилова викривають різні недоліки людських характерів та навчають мистецтву жити гідно.

Відомо, що сюжети багатьох байок виникли ще в давнину, але байкарі різних країнвикористовують їх для написання нових творів. Як виникає новий твір на основі відомого сюжету, спробуємо дослідити це на прикладі байок Єзопа та Крилова. Єзоп – легендарний поет, якого вважають фундатором жанру байки. Байки Єзопа прозові, оповідальні, лаконічні.

Головна увага приділяється сутичці між носіями певних рис чи різних життєвих позицій. У байці "Вовка і ягня" характери персонажів чітко визначені: Ягня уособлює беззахисність, Вовка - силу. Мораль випливає із самої оповіді: справедливий захист не має сили для тих, хто поставив несправедливість.

На відміну від Езопа, Крилов помістив мораль своєї байки на початку, але розвиток подій у байці не сприймається як проста ілюстрація моралі “У сильному безсилий винний завжди…”.

У Крилова вовк стає втіленням невблаганної злої сили, жорстокості та свавілля, а розвиток сюжету на наших очах розкриває механізм дії цієї жорстокої сили. Читачі стають наче свідками всього, що відбувається з героями. На початку байки Ягня не лякається Вовки, адже він нікому нічим не шкодить і не піднімає встановлених правил. Безглузді звинувачення, які висуває Вовка, Ягня з легкістю спростовує.

У відповідях Ягненка відчувається почуття власної гідності. На якусь мить читачам навіть здається, що це Ягня загнало Вовку в глухий кут, бо хижак не має більше аргументів для звинувачення. Але з цього зовсім не випливає, що після зустрічі з Вовкою Ягня залишиться непошкодженим. Саме навпаки.

Кожна гідна відповідь Ягня ще більше дратує Вовка. Зрештою, свавільному хижакові набридає вишукувати провину своєї жертви і він показує свою сутність. Останні слова байки: "Сказав - і в темний ліс Вовка потягнув Ягняти" - разом з тим очікуване і несподіване.

Читач із самого початку знав, що так мало статися, але, спостерігаючи за розвитком подій, сподівався, що Ягня все ж таки доведе свою невинність.

Отже, у байках Єзопа та Крилова загальним є сюжет, персонажі і навіть мораль. Байка Єзопа написана прозою, а Крилова віршами. Але, на мою думку, найголовніше, що відрізняє ці дві байки – це читацьке сприйняття творів.

Байка Езопа звернена, так би мовити, до розуму читача. А байка Крилова – до його серця.


(No Ratings Yet)


Related posts:

  1. Леонід Іванович Глібов народився 1827 року в селі Веселий Поділ на Полтавщині. Ще з юного віку складав поезії російською мовою, але незабаром почав писати байки українською. Протягом життя він створив понад 100 байок. У них письменник зазвичай намагався порушувати проблеми людської та суспільної моралі. Леонід Глібов у своїх байках гостро […]...
  2. У VI столітті до нашої ери жила людина, яку звали Езоп. За переказами він був рабом із Фригії. Згодом його відпустили на волю і він жив деякий час при дворі царя лідійського Креза. Чому ім'я цієї людини пережило тисячоліття? Він байкар. Йому приписувалися сюжети багатьох відомих в античності байок. Збереглася велика збірка “Езопових байок”. […]...
  3. Байки І. А. Крилова - прекрасна школа спостережень життя, явищ, характерів. Байки зацікавлюють і динамічними сюжетами, і зображенням характерів дійових осіб, зокрема тварин, комах, птахів. Проте тварин, комахи та риби в байках, за точним виразом І. Франка, “одною бровою підморгують на людей”. Отже, кожна прочитана байка викликає в людини роздуми. Читаючи байку “Дем'янова юшка”, […]...
  4. Відомо, що сюжети багатьох байок виникли ще в давність, але байкарі різних країн використовують їх для написання нових творів. Як виникає новий твір на основі відомого сюжету, спробуємо дослідити це на прикладі байок Езопа та Крилова. Езоп – легендарний поет, якого вважають фундатором жанру байки. Байки Езопа прозові, оповідальні, лаконічні. Головна увага приділяється сутичці між […]...
  5. Визначити час, коли байка, що виникла, неможливо. Скоріше за все, вона зародилася за часів створення міфів. У сиву давність за допомогою байки люди намагалися визначитися, як поводитись у безмежному складному світі. Байка відрізняється від інших жанрів тим, що вона чітко ділиться на дві частини: оповідальну частину і мораль. Діючими особами байок є звірі, птахи, рослини, [...]...
  6. Байка - коротка повчальна розповідь (часто у віршах) в алегоричній формі, з певною мораллю, яка дана на початку або у фіналі. Як літературний жанр байка близька до притчі та аполога, у байках часто зустрічаються алегорії, уособлення, образний паралелізм, діалоги, в основі композиції найчастіше лежить прийом антитези. Героями байки є люди, тварини, рослини, речі. Це найдавніший […]...
  7. Мета: вчити виразності читання, осміяння пороків: хитрощі та дурості, виховувати найкращі людські якості. Хід уроку. I. Організаційний момент. ІІ. Перевірка домашнього завдання. - Знайдіть і прочитайте рядки, які говорять про дурість Мавпи. - Чи зрозуміла Мавпа, що в дзеркалі вона побачила себе? - Що відповів Ведмідь на слова Мартишки? - Як поставилася Мавпа до них? […]...
  8. Іван Андрійович Крилов – одне із улюблених російським народом поетів, одне із основоположників російської літератури. Микола Васильович Гоголь говорив, що байки Крилова стали справжньою – “книгою мудрості народу”, ними виховувалися і виховуються багато поколінь. І. А. Крилов увійшов в історію російської літератури як неперевершений байка. Жанром байки він володів досконало. Поет написав більше […]...
  9. Байка Л. Н. Толстого написана в прозовому стилі. Герої байки – Мурахи та Бабка. Автор представляє нам мурах як працьовитий народ, Бабка ж зображена ледаркою, яка любить тільки розваги і не думає про завтрашній день. За підсумками байки кожен герой отримує те, що він заробив. Байки І. Хемніцера, І. Крилова та Л. Толстого схожі сюжетом […]...
  10. Я дуже люблю читати давньогрецькі міфи, тому що в них завжди можна знайти прихований зміст. Розмірковуючи над змістом цих міфів і приміряючи їх до сучасного життя, можна знайти відповіді на питання в найрізноманітніших життєвих ситуаціях і отримати підказку, як чинити по відношенню до інших людей, по відношенню до своїх близьких, до своїх друзів і [...]...
  11. Нарцис – це одна з моїх улюблених квіток. Він дуже гарний і ніжний, у нього прекрасний аромат і він розпускається одним з перших весняних квітів, радуючи нас своєю красою вже ранньою весною. Головка нарциса завжди злегка нахилена набік, і якщо побачити, як він розпускається на березі озера або струмка, здається, що він милується своїм відбиттям [...]...
  12. Чому вчить казка Особливе місце у творчості Салтикова-Щедріна займають казки з алегоричним зображенням персонажів. Автор їх писав на завершальному етапі своєї творчості і з висоти прожитих років міг висловити все, що нагромадилося з досвідом. Тому його казки навряд чи можна зарахувати до дитячих, лише до повчальних. Вони він зачіпав ті соціально-політичні і моральні [...]...
  13. Що називається байкою, і які її головні ознаки? Байка – це невелика, здебільшого віршована розповідь повчального характеру, героями якої виступають звірі, люди, рослини чи предмети. Головна думка називається мораллю. Вона може бути як на початку, так і в кінці байки. Обов'язковим для байки є використання алегорії, сатири, іронії. Алегорія (у перекладі з грецької означає [...]...
  14. Чому вчить повість Кожне століття залишає свій слід у формуванні літератури. Не є винятком і вісімнадцяте століття. Читаючи такі твори, як “Бідна Ліза” Н. М. Карамзіна, ми стаємо мудрішими, гуманнішими і навіть трохи сентиментальнішими. Адже не дарма цього автора відносять до найпрогресивніших сентименталістів тієї епохи. Він зумів дуже точно і тонко описати внутрішні тривоги.
  15. За своє життя великий російський байкар І. А. Крилов написав понад 200 байок. У своїх творах, використовуючи алегорію, він відображав хвилюючі країну суспільні події, висміював загальнолюдські недоліки. Сьогодні байки І. А. Крилова відомі у багатьох країнах світу. З усіх байок, які я прочитав, мені найбільше подобається "Вовк на псарні". Сірий злісний хижак, “думаючи залізти […]...
  16. Байка – це невеликий прозовий чи віршований твір алегоричного змісту та повчального характеру, один із найдавніших жанрів літератури. Ще V ст. до нашої ери були популярні байки, автором яких вважався давньогрецький раб-горбун Езоп. Вони так сподобалися людям, які розійшлися по всіх країнах і пережили не лише сторіччя, а й цілі тисячоліття. Сюжети Езопових байок запозичувалися […]...
  17. Чому вчить нас історія Батьківщини Заплутана, складна і надзвичайно суперечлива історія нашої країни вчить нас багато чому, потрібно лише витягти з історії Батьківщини правильні висновки, щоб не повторювати тих самих помилок, не наступати на ті самі граблі. Бо як виходить? Історія вчить, вчить нас, а ми всі повторюємо та повторюємо […]...
  18. Чому вчить людину історія Батьківщини Чи може історія нашої Батьківщини чогось навчити нас? Може, якщо ми цього самі захочемо! Якби я була вчителем історії, я провела б урок на тему: “Які уроки можна отримати з помилок, яких ми припустилися у минулому?” На цьому уроці я розповіла б хлопцям про те, що [...]...
  19. Видатний російський письменник, байкар І. А. Крилов був одним з тих, хто заклав основи реалізму в російській літературі. За образами тварин, які стали улюбленими персонажами його байок, легко вгадуються люди з певними рисами характеру; Проте сучасники автора співвідносили їх із конкретними особистостями. Багато байок Крилова є своєрідним відгуком на історичні події, які мали величезне значення [...]...
  20. Система образів. Байка, як казка, порушує логічні відносини живого-неживого і широко користується уособленням. Ось чому в ній на рівних з людиною діють тварини та рослини, речі та явища природи, яким надаються форми людських стосунків та побуту. Саме це визначає систему образів у байках Крилова. У них, поряд з людьми, які найчастіше є представниками нижчих станів […]...
  21. Як і кожна казка, “Казка про Царівну-жабу” дуже повчальна. Вона вчить нас багатьом хорошим якостям. Насамперед добру та співчуття. Іван-царевич дорогою в Кощеєве царство зберігає життя багатьом тваринам: ведмедеві, зайцю, селезню, щуці. Адже він був голодний! Інший би на його місці, не замислюючись, поласував зайцем чи щукою. А Івану-царевичу стало їх […]...
  22. Казка Є. Шварца "Два клена", безсумнівно, може навчити багато чого. По-перше, слухатися старших, особливо своїх батьків. Якби Єгорушка з Федором послухали маму і не пішли з дому передчасно, хіба довелося б їм та їхній матері Василисі-працівниці винести стільки бід? Казка вчить правдиво і об'єктивно оцінювати свої можливості, не бути зарозумілими. Старші сини Василиси, зробивши […]...
  23. Ж. де Лафонтен. Ворон і Лисиця 1. Що відрізняє Ворона Езопа від Ворона Лафонтена? Ворон у байці Лафонтена кмітливіший, ніж Ворон у байці Езопа. Він зніяковів через свою невдачу і навіть присягнув, “що іншого уроку йому не знадобиться”. 2. У якій з байок йдеться про лестощі та підлабузники? Про лестощів і підлабузників говорить “дядечко [...]...
  24. Як ви розумієте мораль цієї байки, чого вона вчить? Байка засуджує егоїзм, прагнення використовувати чужу працю собі на користь і не відповісти на це подякою, жадібність, тобто ті якості, які роблять людину поганим товаришем. Намалюйте портрети Феді та Сенюші. Опишіть характер кожного з хлопчиків. Спробуйте використовувати при оповіданні такі якості, як винахідливість, кмітливість, спритність, [...]...
  25. Байки Крилова – прекрасна школа спостережень життя, явищ, характерів. Байки зацікавлюють і динамічними сюжетами, і зображенням характерів дійових осіб, зокрема тварин, комах, птахів. Кожна прочитана байка викликає у людини роздуми. Читаючи байку “Дем'янова вуха”, розумієш: історія, яку розповідає автор, зовсім не про конкретних Дем'яна та Фоку і не про вухо та надмірну гостинність. Дем'ян […]...
  26. Проказниця Мавпа, Осел, Козел Та клишоногий Ведмедик Затіяли зіграти квартет. Дістали нот, басу, альта, дві скрипки І сіли на лужок під липки Пленять своїм мистецтвом світло. Вдарили в смички, б'ють, а толку немає. “Стій, братики, стій! – кричить Мавпа. - Стривайте! Як йти музиці? Ви ж не так сидите. Ти з басом, Мишенько, сідай проти […]...
  27. Ідейно-тематичний зміст. Байка - невеликий твір оповідального характеру у віршах або (рідше) в прозі з повчальним, сатиричним або іронічним змістом; має алегоричний сенс. Сюжет байки має алегоричний характер, його розвиток призводить до прямо сформульованого морального висновку. Байка - один з найдавніших літературних жанрів, відомих ще з античності (Езоп, Федр). Часто байкарі створюють свої твори на […]...
  28. Байка, як казка, порушує логічні відносини живого-неживого і широко користується уособленням. Ось чому в ній на рівних з людиною діють тварини та рослини, речі та явища природи, яким надаються форми людських стосунків та побуту. Саме це визначає систему образів у байках Крилова. У них, поряд з людьми, які найчастіше є представниками нижчих станів, діють тварини, [...]...
  29. Твір за творами Езопа та Івана Крилова. Засновником байки вважають античного раба-художника Езопа. Справді, мудрість його байок настільки глибока і невичерпна, що протягом багатьох століть нею користуються байкарі. Вони створюють нову формудля байки, удосконалюють її, але не вважають за потрібне змінювати її зміст, який є завершеним, а тому вічним. Розглянемо три байки Езопа, […]...
  30. Леонід Глібов був лагідною людиною та глибоким ліриком у душі. На його байки, вірші та загадки відгукуються і дорослі, і діти. Адже йому вистачило таланту та майстерності “одягти” байку в національний одяг, щоб вона засяяла перед нами. Ще з дитинства маленький Леонід Глібов із захопленням слухав бабусині казки. Він часто замислювався, що у них беруть участь […]...
  31. Байкам І. А. Крилова вже понад двісті років, проте їх образи досі залишаються живими і впізнаваними. Це тому, що великий байка не вигадував характери своїх персонажів, а спостерігав в житті. Байки Крилова - пекуча сатира на чиновників-самодурів, вони спрямовані на висміювання людських вад: ліні, боягузтво, лицемірство. Порівнюючи дві байки І. Крилова: […]...
  32. В. А. Жуковський переклав у віршах класичний сюжет про молоду принцесу, що заснула на 300 років після уколу про веретено. При її народженні зла чаклунка наклала на неї прокляття. Від сну принцесу і все царство пробуджує поцілунок прекрасного принца. Як і в будь-якій іншій казці, вона містить мораль: добро завжди переможе зло. Ця основна ідея [...]...
  33. Підготовка до ЄДІ: Твір Аналіз байок “Квартет” та “Лебідь, рак та щука” Байки Крилов І. А. Коли між товаришами немає згоди, на лад, як відомо, їхня справа не піде… Проте, “згода в товаришах” – це не єдина умова успішної діяльності. Кожен з учасників проекту повинен мати необхідні здібності, інакше, якщо сліпий веде сліпого [...]...
  34. Іван Андрійович Крилов – майстер слова Іван Андрійович Крилов – чудовий письменник, який зумів дати байці високий зміст та сатиричну гостроту, актуальність та багатозначність. Стислість і образність мови Крилова разючі. Він умів створити цілу картину чи охарактеризувати свого героя лише кількома словами. У байці "Вовк і Ягня" він зображує Ягняти боязким перед важливим сановником - Вовком, [...]...
  35. Казка "Падчериця" вчить тому, що коли людина добра, їй у житті все вдається. Доброї людини все повертається добром, а злому – злом. Головна героїняказки - падчерка на ім'я Гульбика була доброю і всім допомагала. Її виховувала зла мачуха, яка мала рідну дочку. Рідна дочка була розпещена, лінива і зла. Незважаючи на важку долю, […]...
  36. Дем'ян Бідний у своїх байках завжди відштовхувався від конкретних випадків життя. Матеріал їм він брав зазвичай з газетної хроніки. Повідомлення про окремий випадок ставало епіграфом до байки, сама ж байка зводила випадок до типового явища. Так, в епіграфі до байки “Дім” повідомляється: “У шестиповерховому будинку м. Толкачова… сталася катастрофа: обвалилися склепіння, стелі та балки… […]...
  37. 1. Прочитайте всі байки про Ворона та Лисицю та порівняйте їх. Можна порівняти дві з них – ті, котрі вам більше сподобалися. Всі ці байки побудовані на одному сюжеті: улеслива Лисиця (Лис) хоче обманом добути те, чим володіє Ворон (Ворона), і їй це вдається. І те, що у Езопа і Лафонтена це Ворон, а [...]...
  38. Книга – це вірний порадник у житті, скарбниця невичерпних знань та справжній друг. Ми вчимося, розвиваємось, дорослішаємо, і весь час вона поряд з нами. Отже, все починається із книги. Сучасна молодь через комп'ютеризацію та інтернет не любить читати, вважаючи це непрестижним пережитком. Але я дуже люблю читати, адже розумію, як багато означає книжка сьогодні. У […]...
  39. Однією з перших форм художнього мислення поруч із міфом була байка – коротка розповідь, Найчастіше у віршованій формі, переважно сатиричного характеру. У чому ж секрет такого довголіття літературного жанру? Чому вчить нас байка? Найчастіше героями байки є звірі, рослини, мляві предмети, які дають можливість говорити про недоліки або недоліки людей. І читач, як […]...
  40. Сьогодні класицизм знову набув своєї популярності. Мольєр один із яскравих представників цього напряму. Його герої реалістичні, а справжня краса людини виражається через світогляд та розум. Один із найяскравіших образів, що створив драматург, є образ буржуа в комедії “Міщанин – шляхтич”. Автор висміює буржуа, сьогодні комедія не втратила своєї актуальності. Мольєр дозволяє з боку подивитися […]...

Байка «Стрекоза і мураха»: Пострибунья Бабка Літо червоне проспівала, Озирнутися не встигла, Як зима котить в очі. Помертвіло чисте поле, Нема вже днів тих світлих більше, Як під кожним їй листком Був готовий і стіл і дім. Все пройшло: з зимою холодною Потреба, голод настає, Бабка вже не співає, І кому ж в розум піде На шлунок співати голодний! Злий тугою пригнічена, До Мурашки повзе вона: Не залиши мене, куме милий! Дай ти мені зібратися з силою І до весняних днів Прогодуй і обігрій! Кумушка, мені дивно це: Та чи працювала ти в літо? Каже їй Мураха. До того, голубчику, було? У м'яких мурах у нас Пісні, жвавість щогодини, Так що голову закрутило. А, то ти. . . Я без душі літо все співала. Ти все співала? Це діло: Так іди ж, потанцюй!

Мораль байки «Стрекоза та мураха»: Ти все співала? Це діло: Так іди ж, потанцюй! Байка «Стрекоза і мураха» – аналіз: Крилов запозичив ідею байки про бабку і мураху у байкара Лафонтена, який у свою чергу підглянув сюжет у не менш відомого давньогрецького письменника Езопа. Мураха символізує працьовитість і не дивно, адже цей рід славиться своєю працездатністю, будь-якої пори року вони старанно трудяться. Бабка ж навпаки, асоціюється з легковажністю. Мораль байки проста: не хочеш взимку мерзнути та голодувати – працюй влітку.

Байка «Ворона і лисиця»: Скільки разів твердили світові, Що лестощі гидкі, шкідливі; але тільки все не на користь, І в серці підлабузник завжди знайде куточок. Ворон десь бог послав шматочок сиру; На ялинку Ворона видерся, Поснідати було зовсім вже зібралася, Та замислилася, а сир у роті тримала. На ту біду, Лиса близько бігла; Раптом сирний дух Лисицю зупинив: Лисиця бачить сир, Лисицю сир полонив, Шахрайка до дерева навшпиньки підходить; Вертить хвостом, з Ворони очей не зводить І каже так солодко, трохи дихаючи: "Голубонько, як гарна! Ну що за шия, що за очі! Розповідати, так, право, казки! Які пір'їнки! Який носок! І, мабуть, ангельський бути повинен голосок! Заспівай, світик, не соромся! Віщуньїна з похвал закружляла голова, Від радості в зобу дихання сперло, І на привітні Лисицини слова Ворона каркнула на все горло: Сир випав - з ним була шахрайка така.

Мораль байки «Ворона і лисиця»: Скільки разів твердили світові, Що лестощі гидкі, шкідливі; але тільки все не на користь, І в серці підлабузник завжди знайде куточок. Байка «Ворона і лисиця» – аналіз: Лисичка в байці лестива і дуже хитра, але зовсім не погана, простий її також не назвеш. Кмітливості та винахідливості їй не позичати. А ось ворона навпаки була трохи дурна, що повірила в умовляння лисиці і каркнула на все своє горло, адже співати насправді не вміла і ангельським голоском похвалитися не могла, але як же їй приємно було слухати хвальбу лисиці. Впустила свій шматочок сиру, а лисиця і була така.

Байка Мавпа і окуляри: Мавпа до старості слабка очима стала; А у людей вона чула, Що це зло ще не так великої руки: Лише варто завести Окуляри. Очок з півдюжини собі вона дістала; Вертить Окулярами так і сяк: То до теми їх притисне, то їх на хвіст наниже, То понюхає їх, то їх полиже; Окуляри ніяк не діють. "Тьху пропасти! - каже вона, - і той дурень, Хто слухає людських всіх брехень: Все про Окуляри тільки мені налгали; А користі на-волос немає в них". Мавпа тут з досади і з печалі О камінь так вистачила їх, Що тільки бризки заблищали. На жаль, те ж буває у людей: Як не корисна річ, - ціни не знаючи їй, Невіглас про неї свій толк все на зло хилить; А якщо невіглас пізніший, Так він її ще й жене.

Мораль байки «Мавпа і окуляри»: На жаль, те ж буває у людей: Як не корисна річ, - ціни не знаючи їй, Невіглас про неї свій толк все на зло хилить; А якщо невіглас пізніший, Так він її ще й жене. Байка «Мавпа та окуляри» – аналіз: Байка Крилова Мавпа і окуляри чудова в першу чергу тим, що Головна думкау ній виражається у моралі, основна іронія перебуває у тексті. Уважний читач легко зрозуміє, що Мавпа грає роль невігласа, а окуляри безпосередньо асоціюються з наукою. Люди-Мартики, які нічого не тямлять у науці, далекоглядною і пильною, як окуляри, найчастіше своїм невіглаством тільки смішать усіх навколо.